Nejlepší knihy všech dob a národa, které stojí za to číst každému teenagerovi

Výběr nejlepších knih pro dospívající podle verzí časopisu Time, The Guardian, Ministerstva školství a vědy Ruska a také jako bonus – podle názoru redakční rady společnosti Layfhaker. Adolescenti budou v tomto případě považováni za chlapce a dívky ve věku od 10 do 19 let podle terminologie Fondu OSN pro populaci (UNFPA).

10 nejlepších knih pro mladé lidi a dospívající podle času

V roce 2015 zveřejnil týdeník Time kompilaci stovky nejlepších knih pro mladé lidi. Seznam byl sestaven podle doporučení autoritativních kritiků, vydavatelů a čtenářských klubů z celého světa. Úplný seznam naleznete zde, ale v první desítce.

 1. “Absolutně pravdivý deník o polo-indickém,” Sherman Alexi. Původní název je Absolutně pravdivý deník indiána na částečný úvazek. Částečně autobiografická kniha o chlapci vyrůstajícím v indické rezervaci, pro kterou autor obdržel Národní cenu za knihu Ameriky. Protagonistou je “hnus”, který sní o tom, že se stane umělcem, zpochybňuje systém a předsudky společnosti.
 2. Série “Harry Potter”, Joan Rowling. První z sedmi knih o mladém čaroději a jeho přátelích, kteří studují na Bradavické škole čarodějnictví a magie, vyšlo v roce 1997. Příběh Harryho Pottera se stal šíleně populárním po celém světě. Knihy byly přeloženy do 67 jazyků a promítány Warner Bros. Obrázky. Série, od prvního románu, získala mnoho ocenění.
 3. “Book Thief”, Marcus Zusak. Původní jméno je The Book Thief. Román, psaný v roce 2006, vypráví o událostech druhé světové války, nacistickém Německu a dívce Lizel. Kniha je zařazena do seznamu bestsellerů The New York Times a podle aptové poznámky literárního časopisu Bookmarks je schopna zlomit srdce jak pro dospívající, tak pro dospělé. Koneckonců, vyprávění v něm probíhá jménem Smrti.
 4. “Trhlina v čase”, Madeleine Lenglová. Původní název je Vráska v čase. Vědecko-fantastický román o třináctileté Meg, kterou spolužáci a učitelé považují za příliš nepřátelské. Možná, že ta dívka by zůstaly trn a bude i nadále trpí v důsledku náhlého zmizení jeho otce, ne-li za jednu noc událost … Kniha byla vydána v roce 1963 a získal řadu ocenění.
 5. “Charlotte je web,” Alvin Brooks White. Původní název je Charlotte’s Web. Tento krásný příběh o přátelství dívky jménem Fern a prase volal Wilburg byl poprvé vydán v roce 1952. Práce byla dvakrát natočena ve formě animovaných filmů a také vytvořila základ pro hudební.
 6. “Pits,” Louis Saker. Původní název je Otvory. Jedná se o román dánského spisovatele, který získal několik ocenění a zaujímá 83. místo v seznamu 200 nejlepších knih o verzi BBC. Hlavní postava se jmenuje Stanley a v životě je naprosto smůlu. Tak tolik, že se nakonec ocitl v nápravném táboře, kde každý den musí kopat díry … Bohužel kniha není přeložena do ruštiny, ale je natočena pod názvem “Poklad”.
 7. “Matildo,” Roald Dahl. Původní název je Matilda. Tento román pochází z pera anglického spisovatele, jehož dětské knihy jsou proslulé nedostatkem sentimentality a často černým humorem. Hrdinou této práce je dívka jménem Matilda, která ráda čte a má nějaké nadpřirozené schopnosti.
 8. “Outcasts,” Susan Eloise Hintonová. Původní název je The Outsiders. Román byl poprvé vydán v roce 1967 a je klasikou americké dospívající literatury. Vypovídá o konfliktu mezi dvěma mladými gangy a čtrnáctiletým chlapcem Poniboy Curtisem. Je pozoruhodné, že spisovatel začal pracovat na knize, když jí bylo 15 let a skončilo ve věku 18 let. V roce 1983 byl zastřelen stejnojmenný film Francis Ford Coppola.
 9. “Roztomilý a kouzelný stán,” Juster Norton. Původní název je The Phantom Tollbooth. Práce publikované v roce 1961 o vzrušujících dobrodružstvích chlapce Milo. Čtenářům se očekávají hříčky a špinavá slovní hra, a díky ilustraci Julesovi Faiferovi je kniha vnímána jako karikatura.
 10. “Dárce,” Loris Lowry. Původní jméno je Dárce. Tento román, napsaný ve vzácném žánru anti-utopie pro dětskou literaturu, získal v roce 1994 medaili Newbury. Autor kreslí ideální svět, kde nejsou žádné nemoci, války a konflikty a nikdo nepotřebuje nic. Ukazuje se však, že takový svět postrádá barvy a v něm není místo nejen pro utrpení, ale i pro lásku. V roce 2014, založený na románu, byl natočen film “Dedicated”.
knihy
yves / Flickr.com

10 nejlepších knih pro teenagery od The Guardian

V roce 2014 se denní britský deník The Guardian zveřejnil seznam 50 knih, které jsou stojí za přečtení chlapců a dívek. Seznam byl sestaven na základě hlasování 7 000 lidí. Práce byly rozděleny do kategorií: „kniha vám pomůže pochopit sebe“, „knihy, které mění svět“, „knihy, které učí milovat“, „knihy, které jste rassmeshat“, „kniha, která vám bude plakat,“ a tak dále. Zde je seznam.

Deset nejlepších knih podporovalo formování osobnosti mladého čtenáře a inspirovalo překonání obtíží.

 1. Trilogie “Hladové hry”, Susan Collins. Původní název je The Hunger Games. První kniha v této sérii vyšla v roce 2008 a o šest měsíců později se stala bestsellerem. Obeh prvních dvou románů přesáhl dva miliony kopií. Příběh se odehrává v post-apokalyptickém světě a podle Collinsa byl inspirován řeckou mytologií a vojenskou kariérou jeho otce. Všechny části trilogie jsou promítány.
 2. “Hvězdy jsou na vině,” John Green. Původní název je The Fault in Our Stars. Důvěrný milostný příběh mezi šestnáctiletou Hazelovou, pacientem s rakovinou a sedmnáctiletým Augusthem se stejným onemocněním byl publikován v roce 2012. Ve stejném roce román vstoupil do seznamu bestsellerů The New York Times.
 3. “Zabij mušku,” Harper Lee. Původní název je Zabít Mockingbird. Poprvé byla tato práce vydána v roce 1960 a o rok později jej autor obdržel cenu Pulitzer. V USA ji studují v učebních osnovách. To není překvapující, protože Harper Lee se dívá na hranice dospělých problémů, jako je rasismus a nerovnost.
 4. Série “Harry Potter”, Joan Rowling. Zde Guardian se shodoval s časem.
 5. “1984”, George Orwell. Nová anti-utopie o totalitě, publikovaná v roce 1949. Spolu s zamyatinsky “My” je považován za jeden z nejlepších v jeho žánru. Orwellovo dílo se řadí na osmém místě v seznamu 200 nejlepších knih na BBC a Newsweek časopis dal na druhém místě románu v top 100 knih všech dob. Do roku 1988 byl román zakázán v SSSR.
 6. “Deník Anne Frankové.” Původní název je Deník mladé dívky. Jediná ne-umělecká práce v seznamu. Jedná se o záznamy, které vedla židovská Anna Frank od roku 1942 do roku 1944. Anna natočila první nahrávku 12. června, v den jejího narození, když jí bylo 13 let. Poslední záznam je datován 1. srpna. O tři dny později zatkli gestapo všichni, kteří se schovali v útulku, včetně Anny. Její deník je předmětem památky UNESCO ve Světovém rejstříku.
 7. “Uliční kočka jménem Bob,” James Bowen. Původní název je Streetcat Named Bob. James Bowen byl pouliční hudebník a měl problémy s drogami, dokud jednou nezvedl kočku bez domova. Setkání bylo fatální. “Přišel a požádal mě o pomoc a požádal mou pomoc víc než moje tělo žádalo o sebe-zničení,” napsal Bowen. Příběh dvou tramp, člověka a kočky, byl slyšet literární agent Mary Paknos a pozval James, aby napsal autobiografii. Kniha, napsaná spoluautorkou s Gary Jenkinsem, vyšla v roce 2010.
 8. “Pán prstenů”, John Ronald Ruel Tolkien. Původní jméno je Pán prstenů. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších knih dvacátého století obecně a zvláště v žánru fantasy. Román byl napsán jako samostatná kniha, ale vzhledem k velkému objemu publikace byla rozdělena do tří částí. Práce byla přeložena do 38 jazyků a měla obrovský dopad na světovou kulturu. Na základě jeho motivů byly vytvořeny filmy a vytvořeny počítačové hry.
 9. “Je dobré mlčet,” řekl Stephen Chboski. Původní název je Perky bytí Wallflower. Toto je příběh o chlapíkovi Charlieovi, který se stejně jako všichni teenageři cítí osamělá a nepochopená. Vypal si své zkušenosti v dopisech. Kniha byla vydána v milionech kopií, kritici ji nazvali “” nad propastí v žitě “pro nové časy.” Román natočil sám autor, hlavní roli hrál Logan Lerman a jeho přítelkyní je Emma Watsonová.
 10. “Jane Eyre,” Charlotte Bronteová. Původní jméno je Jane Eyre. Román byl poprvé vydán v roce 1847 a okamžitě získal lásku čtenářů a kritiků. V centru pozornosti je osiřelá dívka Jane se silným charakterem a živou představivostí. Kniha byla promítána mnohokrát, řadí se desáté v seznamu 200 nejlepších knih o verzi BBC.
knihy
Patrick Marioné – díky za 2M / Flickr.com

10 nejlepších knih pro školáky podle verze Ministerstva školství a vědy Ruska

V lednu 2013 vydalo Ministerstvo školství a vědy Ruské federace seznam sto knih pro žáky středních škol pro mimoškolní čtení. Seznam obsahuje práce mimo školní osnovy.

Vytvoření seznamu a jeho obsahu způsobilo živou diskusi v tisku a internetu. Ministerstvo školství vyjádřilo hodně kritiky a některé literární osobnosti nabízejí alternativní seznamy.

Nicméně, zde je první deset “100 knih o dějinách, kultuře a literatuře národů Ruské federace, doporučil studentům pro nezávislé čtení.”

Upozorňujeme, že seznam je uveden abecedně, takže naše deset se skládá z prvních deseti příjmení. Dvě práce stejného autora budou považovány za jeden bod. To v žádném případě není hodnocením.

 1. “Blokádová kniha”, Daniil Granin a Alexej Adamovič. Jedná se o dokumentární kroniku blokády, poprvé publikované s účty v roce 1977. V Leningradu byla kniha zakázána až do roku 1984.
 2. “A den trvá déle než sto let” a “Bílý parník”, Chingiz Aitmatov. V názvu románu “A den trvá déle než sto let” je vyňata báseň Borise Pasternakovy básně. Toto je první hlavní dílo Aitmatova, publikované v roce 1980. Příběh “Bílý parník” o sedmiletém osiřelém, který žije na břehu Issyk-Kul, vyšel před deseti lety.
 3. “Star Ticket” a “Ostrov Krym”, Vasily Aksyonov. Historie bratří Denisovů, která na stránkách románu “Star Ticket” na jednom místě “vybuchla” veřejnost. Nejvíce neškodná věc, na kterou byla Aksenova obviněna, byla zneužívání žurnalů ​​mládeže. Fantastický román “Ostrov Krym”, který byl vydán v roce 1990, byl naopak s potěšením a stal se hlavním bestsellerem celého roku.
 4. “Můj bratr hraje klarinet,” řekl Anatoly Aleksin. Příběh napsaný v roce 1968, ve formě deníku dívky Zhenya, která sní o tom, že věnuje svůj život bratrovi. Ukázalo se však, že každý člověk je jako samostatná planeta a každý má své vlastní cíle a sny.
 5. “Dersu Uzala”, Vladimir Arsenyev. Jedna z nejlepších prací ruské dobrodružné literatury. Román popisuje život malých národů Dálného východu a lovce Dersu Uzala.
 6. “Pastýř a pastýř” a “Car-ryba”, Victor Astafijev. Dvě příběhy o dvou hlavních tématech v práci Astafjeje – války a vesnice. První byla napsána v roce 1967 a druhá – v roce 1976.
 7. “Odessa příběhy” a “kavalérie”, Isaac Babel. Jedná se o dvě sbírky povídek. První vypráví o předrevoluční Oděse a skupině Beni Krik a druhá o občanské válce.
 8. “Ural Příběhy”, Pavel Bazhov. Tato sbírka, vytvořená na základě hornického folklóru Uralů. “Malachit Box”, “Copper Mountain Mistress”, “Stone Flower” – tato a další díla Bazhova jsou již od dětství známá a milovaná.
 9. “Republika ShKID”, Grigory Belykh a Alexey Panteleyev. Dobrodružný příběh o bezdomovcích, kteří žili ve škole sociálního a pracovního vzdělávání pojmenovaného po Dostoevském (ShkID). Prototypy obou postav jsou samy autory. Práce byla natočena v roce 1966.
 10. “Moment pravdy”, Vladimír Bogomolov. Román se koná v srpnu 1944 na území Běloruska (jiný název pro dílo je “v srpnu čtyřicátý čtvrtý”). Kniha je založena na skutečných událostech.

Nejlepší knihy pro dospívající podle verze Lifehacker

Rozhodli jsme se zjistit, co Lifehackerův tým četl ve svých dospívajících. Nazvaný “Harry Potter” a “Pán prstenů”, a další zmíněné práce. Bylo však několik knih, které nebyly uvedeny v první desítce seznamu.

Četl jsem Velkou sovětskou encyklopedii. Tam byly tisíce tisíc neznámých zajímavých slov a já, malý, jsem seděl na toaletě, otevřel jsem se na každé stránce a četl jsem, četl, četl, učil se nové pojmy a definice. Kognitivní.

Anastasia Pivovarova
Autor Lifhaker

S kolekcí poezie Vysotsky jsem se setkal, když jsem byl velmi mělký: četl jsem pouze texty, ve kterých jsem něco pochopil. O zlých duchích zvláště milovaných ao tom, co se stalo v Africe. A od 11 let můj život prošel někde špatně (a mimo jiné je na tom vinit profesor Tolkin, mimochodem), a to ve stanech všech druhů. A tam byl Vysotsky opakovaně čten. A kvůli své sbírce jsem začal milovat lidi jako formu bytí hmoty a vydělal si první peníze. Tyto události nejsou vzájemně propojeny, pokud vůbec nic.

Maria Verhtseva
Šéfredaktor společnosti Lifehacker

Jednou z knih, která mě většinou ovlivnila v dospívání, byl Lermontovův román Hrdina našeho času. Láska, vášeň, příroda, filozofie nihilismu – co ještě potřebuje pro teenagera? 🙂 Zde je, úrodná půda pro mladistvý maximalismus. Práce mě přemýšlela o mém místě v tomto světě, o podstatě bytí a všechno takového, věčné.

Sergey Varlamov
SMM specialistka Lifkhaker

Ve věku 12-13 let jsem četl knihu “Tajemný ostrov”. Tehdy jsem se zajímala o knihy Julesa Verna, plné dobrodružství a překvapení. Mentálně spolu s hrdiny překonali potíže a cestovali. “Záhadný ostrov” učil, že i v nejvíce beznadějné situaci bychom se neměli vzdát. Musíme snít, věřit, a co je nejdůležitější, dělat.

Nastya Raduzhnaya
Autor Lifhaker

Jako dítě jsem se nechtěla číst. Možná proto, že jsem byl nucen. Ale ve věku 10-12 let jsem se dostal do rukou románu Valentiny Oseevy “Dinka” a já jsem byl ztracen. Tento dobrodružný příběh o skutečném přátelství navždy spálil do mé duše a slabika Valentiny Oseevy ukázala, že čtení může být fascinující. Poté jsem četl všechny práce ze školního programu s chlastím.

Lydia Suyagina
Autor Lifhaker

S dílem Remarque jsem se setkal asi 13 let, zdá se. Začalo to jako obvykle se třemi soudruzi. Je zřejmé, že v té době se téma ztracené generace příliš neobtěžovalo, kde byl vztah mezi hlavní postavou a jeho milencem zajímavější. Oni opravdu závislý na “západní front bez změn” a “návrat” – piercing příběhy o osudy, které byly sužovány nepotřebnou válkou. Nevím, jestli by tyto knihy vyvolaly tak silný dojem, kdybych se s nimi seznámil, ale pro teenagera, myslím, že jsou naprosto nezbytné pro čtení.


A co jste četli ve vašich 10-19 letech? Jakou knihu jste si jistě koupili pro své děti, když jsou v tomto věku? A co podle vašeho názoru je nutné číst generaci Z?