PŘEHLED: Cubot X16 – funkční a stylový smartphone, odolný proti poškrábání

Malá známá čínská společnost Cubot vydala velmi slibný smartphone X16. Téměř okamžitě po zahájení prodeje zveřejnila internetová komunita řadu recenzí tohoto modelu. Snažme se zjistit, co je s tímto zařízením tak dobré a proč je nazýváno “vrahem” Huawei.

Obsah balení

Kromě smartphone Cubot X16 v zásobníku a nárazníku, kompletní s krabicí, originální nabíječka 1A, USB kabelem, klíč pro přístup ke slotu pro SIM / microSD a film na obrazovce. Nárazník je velmi tuhý, první pokus o jeho odstranění je nutné trpět trochu.

Vzhled

R1LXEM1vwec d1bWjI9zo2I

Cubot X16 je dodáván ve dvou barvách: černý a bílý. Design je nejdůležitější výhodou tohoto modelu: tenké rámy, tloušťka pouzdra je pouze 6,2 mm, kamera nevyčnívá za rám, použití skla a kovu.

Obrazovka – 5 palců, IPS, Full HD (1920 × 1080 pixelů, 441 dpi) – rychle znečištěné, otisky prstů zůstanou téměř okamžitě. Ale při zapnutém displeji a maximálním jasu je nečistota téměř neviditelná.

Pouzdro není skládací, karta SIM a paměťová karta jsou instalovány v jednom postranním slotu s dvojitým kovovým sklíčkem, na němž můžete umístit jednu kartu nano-SIM a jednu kartu micro-SIM. Pro paměťovou kartu není samostatné místo, lze ji instalovat pouze odstraněním micro-SIM karty.

Mechanické ovládací klíče umístěné na opačné straně pláště jsou vyrobeny z plastu “pod kovem” a vyčnívají mimo tělo na dostatečnou výšku. V nárazníku, vzhledem k malé tloušťce zařízení, je spíše nepohodlné stisknout tlačítka.

Přední strana smartphonu je zcela pokryta ochranným 2,5D sklem, které umožnilo zvednout hlavní část displeje přes rámeček (to je výhodné při použití, i když je méně spolehlivé). Uspořádání všech prvků je standardní: nad obrazovkou jsou senzory, kamera a tříbarevný indikátor LED události (dostupné barvy – modrá, červená a zelená). Barvu LED lze nastavit pro většinu událostí nezávisle na nastavení systému. Dotyková tlačítka jsou poměrně vysoká vzhledem ke spodnímu okraji zařízení, což bohužel zvyšuje jeho plochu.

Zadní část smartphonu je také chráněna sklem, který je již zcela plochý. V horní části zadního panelu je hlavní fotoaparát a duální blesk. Použité sklo podle výrobce má antireflexní nátěr. Za 3 dny nepřesného nošení v kapse škrábanců se to nezjistilo. Sklo zcela pokryje celý povrch k celokovovému bočnímu rámu.

cubot x16
mobiiile.ru

Pod obrazovkou jsou ovládací tlačítka. Objevuje se zvýraznění. Pod tlačítky je malý výřez, připomínající čip – otvor pro mikrofon.

Charakteristiky

 • 2,5 “displej JDI, Full HD (1920 × 1080), úhel pohledu – 175 stupňů;
 • 64bitový čtyřjádrový procesor MT6735 od MediaTek s podporou LTE (pásmo 7 a pásmo 21);
 • grafický procesor Mali-T720;
 • 2 GB paměti RAM;
 • 16 GB vnitřní paměti, rozšiřitelná na 32 GB s paměťovou kartou;
 • hlavní fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů (interpolace až 16 megapixelů) s duálním LED bleskem, autofokusem, clonou F / 2,0 a velikostí senzoru 1 / 2,7 palce;
 • přední fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů (interpolace až 8 megapixelů) s clonou F / 2,4, úhlem prohlížení 88 stupňů a velikostí pixelu 1,9 nm;
 • baterie pro 2500 mAh;
 • řízení gest;
 • dvě SIM karty: micro-SIM a nano-SIM;
 • senzor přiblížení, akcelerometr;
 • GSM, HSDPA, LTE, Wi-Fi (802.11b / g / n), Bluetooth 4.0, GPS, A-GPS;
 • Android 5.1 Lollipop;
 • rozměry – 143,4 × 69,4 × 6.2 mm;
 • hmotnost – 145 gramů.

REVIEW: tenké sklo Cubot X16 REVIEW: tenké sklo Cubot X16

REVIEW: tenké sklo Cubot X16 REVIEW: tenké sklo Cubot X16

Produktivita

Hardwarová platforma Cubot X16 je založena na (SoC) MediaTek MT6735. Konfigurace tohoto SoC zahrnuje čtyři procesorová jádra Cortex-A53, pracující na frekvenci až 1,3 GHz. Pro zpracování grafiky tady splňuje video akcelerátor Mali-T720. Množství paměti RAM je 2 GB a vlastní paměť pro uživatele je zpočátku dostupná zhruba 11 GB z celkového počtu. Samozřejmě můžete použít paměťovou kartu, ale zároveň – pouze jednu SIM kartu. Podporuje také připojení externích zařízení v režimu USB-OTG.

Kvůli zobrazení Full HD a nikoli nejsilnějšímu procesoru nelze výkon Cubota X16 nazvat ideální. Typy zařízení v AnTuTu dosahují 23-25 ​​tisíc bodů. Navzdory tomu je dostatek energie k přehrávání asfaltu 8 při maximálním nastavení. Hra ve světě tanků také nezpůsobuje nepříjemné pocity.

Testování video subsystému pomocí 3D grafiky však ukazuje, že při zpracování videoklipů nestačí video subsystém: malé roztřesení obrazu – zařízení produkuje asi 8-15 FPS. Výsledkem testu Open GL je 124 bodů.

REVIEW: tenké sklo Cubot X16 REVIEW: tenké sklo Cubot X16

REVIEW: tenké sklo Cubot X16 REVIEW: tenké sklo Cubot X16

Připojení

Smartphone pracuje v dnešním 2G GSM a 3G sítě WCDMA, má také podporu pěti kapel v sítích 4G (LTE Cat4, FDD-LTE pásmo 1/3/7/8/20). To znamená, že frekvence používané v Rusku (800, 1 800, 2 600 MHz), zařízení je také podporováno.

Pracuje dobře jak 3G, tak i 4G (testováno pomocí SIM karty “MegaFon” a “Beeline”). Přístroj vykazuje stabilní spojení a umožňuje volání i za velmi špatných podmínek příjmu a vzdáleností od základnových stanic (čeká na někoho, kdo má v metru testovat). GPS s “studeným start” ukazuje 8 až 17 satelitů (Baidu a GLONASS nejsou podporovány), jako navigátor přístroj funguje správně.

Zbytek síťových funkcí smartphonu je standardní: podporuje Bluetooth 4.0, podporuje jednu řadu Wi-Fi (2,4 GHz) a Wi-Fi Direct, můžete uspořádat bezdrátový přístupový bod přes Wi-Fi nebo Bluetooth. NFC není k dispozici, ale existuje podpora pro alternativní technologii HotKnot, podporuje se také OTG. Mimochodem, Wi-Fi funguje překvapivě vysokou kvalitou. Zařízení je vybaveno podporou kodeku aptX Lossless, který vám umožní poslouchat hudbu bez komprimace na náhlavní soupravě Bluetooth.

Inteligentní telefon podporuje dvě SIM karty a práce s nimi v nabídce je uspořádána podle známého principu: kteroukoli z karet SIM může být přiřazena hlavní karta pro hlasové hovory, přenos dat nebo odesílání zpráv SMS. Při volbě čísla můžete v kontextové nabídce vybrat požadovanou kartu. Obvyklý standardní režim Dual SIM dual standby je platný, pokud obě karty mohou být v aktivním pohotovostním režimu, ale nemohou pracovat současně – existuje pouze jeden rádiový modul. U sítí 3G / 4G může karta SIM pracovat v libovolném slotu, ale v tomto režimu může pracovat současně pouze jedna z karet. Chcete-li změnit přidělení pozice karet, nemusíte karty měnit – to lze provést přímo z nabídky telefonu.

REVIEW: tenké sklo Cubot X16 REVIEW: tenké sklo Cubot X16

Software

Smartphone běží na Google Android verze 5.1 Lollipop softwarové platformy pro podporu budoucích aktualizací „vzduchem“ (OTA). Zařízení je dodáno s předinstalovaným programem Google Play. Inteligentní gesta jsou k dispozici. Ovládání různých funkcí zde, jak můžete pomocí bezkontaktní gesto (provést ručně výše obrazovky) a gesta s nádechem obrazovce, například značka různých ikon, poklepejte a další. To vše samozřejmě není přeloženo do ruštiny ani do ruského rozhraní.

Cubot X16 je vybaven adaptivní nastavení jasu technologií MiraVision, což umožňuje zařízení (je-li tato funkce aktivována) pro automatické nastavení jasu obrazovky a gama a jas podle okolních světelných podmínek. Tato funkce funguje dobře, to dává smysl, aby zahrnovala – ale pokud vám nevadí, že baterie, které, pokud je aktivní MiraVision unikající o něco rychleji než na stabilní úrovni osvětlení.

Pracovní doba

Během noci s vypnutým mobilním připojením a zapnutým Wi-Fi telefon “jí” asi 5-10% nabíjení. Hra v asfaltu 8 při maximálním nastavení nastavuje baterii do 2 hodin a sleduje video s kvalitou 1080p při rychlosti 60 snímků za sekundu – po dobu 3 hodin a 20 minut. Výsledkem testu průměrné baterie je, že zařízení Geekbench 3 je schopno pracovat bez dobíjení po dobu 6 hodin.

Z “nativní” nabíječky se zařízení nabíjí přibližně 2,5 hodiny od 0 do 100%.

Kamera

REVIEW: tenké sklo Cubot X16

Hlavní fotoaparát podporuje interpolaci až 16 megapixelů. Aktuální rozlišení je 13 Mp. 16 megapixelů je k dispozici pouze pro režim fotografování s poměrem stran 4: 3, zatímco širokoúhlé snímky lze pořídit pouze na 13 megapixelů. K dispozici je dvoudílný LED blesk, dostatečně jasný. Autofokus funguje šikovně, takže není zapotřebí vyzařovat s klesáním.

Přední kamera je také interpolována (od 5 do 8 Mp), obrázky nejsou špatné. Ačkoli je obraz poměrně zrnitý, použití režimu HDR nebo aplikace třetí strany řeší situaci. Obecně platí, že obě kamery vykazují pro čínské výrobky dobrou kvalitu, kvalita obrázků a zvláštní stížnosti nevyvolávají (některé dražší značkové smartphony, například Zopo nebo ZTE, jsou mnohem horší).

Zvuk

Kvalita mikrofonu a mluveného reproduktoru je dobrá. V dynamice konverzace není tempo a intonace známého hlasu prakticky nijak zkresleny, je velmi dobře možné zjistit partnera. Vestavěný systém pro redukci šumu dělá svou práci dobře, eliminuje cizí hluk, a to i při nahrávání telefonních hovorů z linky.

Výrobce vybavil smartphone několika softwarovými “zesilovači” zvuku. Jeden z nich, BesLoudness, pracuje při přehrávání zvuku přes reproduktory. Druhé, pod podobným názvem BesAudEnh, je pro sluchátka. Kvalita zvuku při zapnutí se skutečně zvyšuje. Hlasitá komunikace a práce reproduktorů při sledování filmových úderů nezpůsobují – hlasitý, jasný, čitelný.

Přehrávání hudby bylo testováno pomocí funkce PowerAmp a vestavěného přehrávače. Když v systému zapnete systém “Enhancer”, zabudovaný přehrávač téměř předstihuje nejlepšího hráče pro systém Android z hlediska kvality zvuku. FLAC však není ve výchozím nastavení reprodukován. “Vylepšená” práce v PowerAmpu, takže výběr hráče je zcela zřejmý.

S poslechem Drudkh (FLAC a MP3) a Therion (MP3) přes Fisher Omega a Senhaiser CX-300 se chytrý telefon vyrovnal. Rozdíl mezi formáty je slyšitelný (proto byl vybrán hudební materiál, v němž jasně slyším rozdíl v kvalitě). Vysoké frekvence nejsou ohromeny, průměry jsou normální, basy jsou přítomné, hlas a další nástroje jsou čitelně slyšitelné. Nehodlala bych to jako hudební zařízení, ale můžete poslouchat hudbu a ne plikovat. Objem rezervy bez blokád a záplav je dost pro ulici a veřejnou dopravu.

Závěry

Smartphone způsobuje skutečný “wow efekt”. Polovinu testu strávila žena: viděla, vzala ji a pak jsem nemohla odnést smartphone. Pohodlné, velmi pěkné lži v ruce. Na druhou stranu, majitel telefonu po několika hodinách užívání poznamenal, že to, že ho vezmete ze stolu s drsnou mužskou rukou, není triviální úkol. Malá tloušťka zařízení, přestože je pohodlná pro neustálé používání (proto je smartphone stejně vhodný jako diagonální zařízení o rozměru 4,7 palce), ale musíte ho doslova připojit ze stolu. Zdá se, že telefon změní majitele a půjde k manželce.

Pokud vynecháte tento trochu – Cubot X16 se ukázal jako vynikající vyvážený model. Možná to nevadí hráčům a geekům, stejně jako těm, kteří telefon používají příliš aktivně. Ale volat, sledovat filmy, číst, odpovídat a surfovat na “kubo” je potěšením. Náklady jsou zcela opodstatněné. Možná, že mezi čínskými smartphony cenami pod $ 150 je skvělá volba pro ženy (Meizu m2 Poznámka a Xiaomi redmi poznámce 2 mírně horší vzhled a stále patří do dalších segmentů, včetně protože Cubot X16 můžete koupit a za $ 130).

Nevím o oficiálních službách společnosti Cubot v SNS. Jejich výrobky se však prodávají v některých obchodních řetězcích, a proto mohou být v případě potřeby získány díly v servisních dílnách. Nebo objednejte v čínských obchodech a dejte si sami sebe. Další plus v prasátko.