Jak často budete muset vlasy skutečně umýt

Důvodem, proč se vlasy postupně stávají tuky, je přítomnost mazových žláz v kůži. Za den vylučují asi 20 g kožního mazu. Tato látka proniká do vlasů a zabraňuje jejich vysychání.

Jak často mám umývat vlasy

Dvě klíčové věci, které stojí za zmínku:

  • Kožní tuk není divný rozmar přírody, který nás dělá ošklivým. Je nutné zabránit nadměrnému vysoušení a křehkým vlasům.
  • Práce mazových žláz je individuální charakteristika člověka v závislosti na jeho věku, zdravotním stavu, genetice a dalších faktorech.

Jak často potřebujete vlasy přesně umýt

Paradi Mirmirani, odborný dermatolog Kaiser Permanente, v odpovědi na tuto otázku říká, že pro všechny lidi neexistuje jediné řešení. Existuje však jedna pravda, která se vztahuje na všechny bez výjimky.

Nikdo by si neměl umýt vlasy každý den.

Příliš mnoho umytí hlavy může ve skutečnosti více poškodit než dobré, říká Lynne Goldbergová, ředitelka klinické ordinace v Boston Medical Center. To je paradoxní, ale lidé, kteří se pokoušejí umyt vlasy často skončí konfrontací s faktem, že jejich mazové žlázy začínají produkovat více tuku. Tělo netoleruje takové neúmyslné rušení a snaží se zaplnit ztráty.

Zde jsou tři faktory, které je třeba vzít v úvahu, abychom správně odpověděli na výše uvedenou otázku.

Typ pokožky. Pokud se vaše pokožka a vlasy mohou označit za normální (nejsou příliš mastné a příliš suché), pravděpodobně budete muset jednou nebo dvakrát týdně umýt vlasy. Pokud máte mastnou pleť, měli byste to udělat o něco častěji.

Textura vlasů. Tento faktor ovlivňuje, jak rychle se mast se šíří z kořenů po celé délce vlasů. Tvrdé nebo kudrnaté vlasy zpomalují tento proces, takže majitelé takových vlasů mohou potřebovat jen jedno umývání týdně. Na druhou stranu lidé s tenkými rozevlátými vlasy jsou nuceni své vlasy dvakrát týdně omývat nebo častěji.

Styl. Další věc, kterou byste měli zvážit, jsou vaše vlasy. Tam jsou různé doporučení pro krátké a dlouhé účesy, stejně jako barevné vlasy.

Nejlepší odpovědí, která je vhodná pro maximální počet lidí, je, že hlava musí být umývána asi jednou za tři dny.

Pro některé z našich čtenářů, kteří jsou zvyklí na každodenní mytí vlasů, se takové doporučení může zdát příliš radikální. Nicméně, stojí za to, abyste dodržovali nový plán alespoň několik týdnů, protože práce mazových žláz normalizuje a uvolní mnohem méně tuku. Výsledkem bude, že vaše vlasy budou vypadat krásné, zdravé a čisté, jako při každodenním mytí.