Vitamíny na vlasy: co si vybrat a jak aplikovat

Mnoho z nich odstraňuje problémy s vlasy z vnějších faktorů. Suché a křehké? Deformovaný suchý vzduch a denní fén. Lupiny? Pravděpodobně šampon nesedí. Vlasy zůstávají na hřebenu a polštáři? Není třeba dělat nic, sezónní jev.

Ale vlasy jsou jedním z indikátorů celkového stavu těla a problémy s nimi často pocházejí zevnitř. Když kosmetika nemůže zvládnout, stojí za to zvážit, zda dostatek vitaminů na vlasy?

Proč vlasové vitamíny

Vlasy jsou derivací epidermis, jejich vnější plášť je pokryt hustými keratinovými váhy. Každá srst se skládá z kmene a kořene. To, co my štětcem, mým a řezem, je vnější čára vlasce. Co je pod kůží, se nazývá kořen nebo žárovka. Žárovky jsou obklopeny vlasovými folikuly.

Struktura vlasů

Ve folikulích probíhají biochemické procesy nezbytné pro růst a zdraví vlasů a jejich výživa probíhá. Užitečné látky a kyslík s průtokem krve přicházejí nejprve do vlasových folikulů a pak se rozdělují z kořenů na špičky.

Pokud je zásoba dobře zavedená, vlasy vypadají skvěle. Zatímco nudné, rychle znečišťující a klesající vlasy naznačují, že biochemické procesy ve folikulích selhávají. Vlasové vlákno je hladné, nedostává správné množství živin. Důvodem může být nedostatek vitamínů, protože jsou to ty, které aktivují metabolismus v buňkách.

Základní vitamíny nezbytné pro naše vlasy:

  • Vitamin A – posiluje vlasy a bojuje proti lupům (játra, vejce, máslo).
  • B vitamíny – pro růst, hustotu a jas (játra, žloutek, ořechy).
  • Vitamin E – pro lesk a hladkost (zelené, ořechy, rostlinný olej).
  • Vitamin C – pro výživu a růst (citrus, kiwi, rakytník).

Vitamin A

Mnozí z nich jsou obeznámeni s vitamínem A jako s obranou zraku. Pokud je to nedostatečné, zvlhčení rohovky je narušeno a vidění se zhoršuje. Ale nedostatek tohoto vitaminu vede také k oslabení imunity a k různým problémům s kůží, včetně hlavy.

Nedostatek vitamínu A pokožku vlasů vysuší – vypadá lupa, vlasy se stávají tenkými, křehkými, rozštěpenými. Chcete-li obnovit jejich pružnost, vyrovnat se se suchostí a ztrátou vlasů, musíte zavést více potravin obsahujících vitamín A. Například játra, vejce, máslo, rybí tuk, plnotučné mléko. Můžete také jíst mrkev, dýně, papriky a další ovoce a zeleninu v oranžové barvě. Obsahují beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamín A.

Vitamíny skupiny B

To jsou nejdůležitější komponenty pro krásu a zdraví vlasů. Vitamín B1 nebo thiamin, který se vyskytuje ve velkých množstvích v obilovinách a obilovinách, dodává kudrnici a podporuje jejich růst.

  Jak nosit boty s vysokými podpatky bez poškození zdraví

B2 zajišťuje aktivní tok krve do folikulů a normalizuje metabolické procesy mezi buňkami. S jeho nedostatkem se vlasy stávají příliš tlustými u kořenů a na špičkách, naopak jsou velmi suché. Riboflavin je bohatý na mléčné výrobky, vejce a játra.

Kyselina nikotinová nebo vitamin B3 (PP) jsou zodpovědné za rychlý růst vlasů, stejně jako jejich pigmentaci. Pokud tělo dostává v dostatečném množství, nezafarbené zámky doslova svítí a prodlužují se před očima. K doplnění zásob kyseliny nikotinové, jíst žitný chleba, řepa, pohanka, vnitřnosti (játra, ledviny), stejně jako ananas a mango.

Vlasy, stejně jako jiné orgány, potřebují kyslík. Vitamín B5, nebo kyselina pantothenová, je za to zodpovědný. Prochází přímo do žárovky, čímž je kořeny silné a brání vypadávání vlasů. Ve velkém množství B5 se nachází v lískovém oříšku, zelené listové zelenině, karfiolu, česneku, pohankové a ovsené krupice, žloutky.

Pokud je pokožka hlavy suchá, svrbivé svědění a lupy, pak tělo dostane méně pyridoxinu – vitaminu B6. Situaci můžete napravit, jestliže je více banánů, mořských ryb, kuřat a ořechů.

Výhody vlasů biotinu (B7) jsou legendární. Na webu najdete řadu článků o tom, jak příznivě ovlivňuje strukturu vlasů, pomáhá v boji proti jejich ztrátě a lupům. Biotin se nalézá v mléce, oříšcích, sóji a banánech.

Kyselina listová (vitamin B9) aktivuje syntézu nových buněk, čímž snižuje ztrátu vlasů a současně stimuluje jejich růst. To je také věřil, že nedostatek vitamínu B9 vede k předčasnému šednutí. Chcete-li nahradit nedostatek kyseliny listové, jíst více špenát, zelí a ořechů, dělat čaj s růžovými boky.

B12 (kyanokobalamin, “červený vitamín”) je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro tělo jako celek a zvláště pro vlasy. Podporuje regeneraci buněk, díky němu kadeře rychle rostou, vypadají krásně a hedvábně. Najdete ho ve velkém množství potravin, zejména živočišného původu: ve vejcích, sýru, tvaroh, pečeni, mořských plodech.

Vitamin E

Tento vitamin je silný imunomodulátor a antioxidant, který posiluje ochranné bariéry těla. Zlepšuje také krevní oběh a stimuluje regenerační procesy v buňkách.

Nedostatek vitaminu E se odráží v zámcích ztráty lesku, zpomalení růstu, zhoršení struktury vlasové šachty. Navíc vitamín E chrání vlasy před negativními účinky ultrafialového světla a zpomaluje tvorbu šedivých vlasů. Při nedostatku vypadají vlasy matně a bez života.

Vitamin E je bohatý na rostlinný olej, ořechy, semena, zeleniny, luštěniny, brokolice a špenát.

Vitamin C

Kyselina askorbová je jednou z hlavních látek v lidské stravě. Vitamín C je nezbytný pro normální fungování spojivových a kostních tkání, čímž se udržuje imunita.

Nedostatek vitaminu C ovlivňuje stav kůže, nehtů a vlasů. Ty se stanou slabými, začínají vypadávat a prakticky nerostou. Situaci můžete zlepšit, jestliže je více citrusových plodů, borůvek (rybíz, rakytník, borůvky), kiwi a jablka.

Jak správně používat vitaminy

V masovém vědomí jsou vitamíny bezpodmínečně spojeny s používáním. Ale mohou a ublížit, pokud je konzumujete bez míry a konkrétního cíle. Zvláště pokud jde o léčivé vitamin-minerální komplexy.

V lékárnách nabízí velký výběr vitamínů pro vlasy v tabletách. Typicky, v těchto komplexech, kromě těchto vitaminů jsou stále nezbytná a vlasy proteiny (keratin, kolagen) a minerály (hořčík pro podporu růstu, zinek pro lesk, a tak dále).

To je dobré. Ale ještě lépe, pokud vás takový vitaminový komplex vyzvedne a určí lékaře specializujícího se na trichologii. Pokud nemáte čas jít k lékaři, pak alespoň tento článek pečlivě přečtěte.

Kromě toho je vnější použití vitamínů pro vlasy velmi oblíbené. Mnoho dívek je koupí v ampulích a přidá je do šamponů a udělá s nimi wellness masky.

  Jak vyvinout flexibilitu horní části zad a proč je potřeba

Ale tady jsou některé nuance, o kterých musíte vědět.

  1. Předtím, než uděláte masku s jedním nebo druhým vitamínem, zjistěte, zda máte k němu nějaké alergie. Například, dělat „neškodný“ masku aloe a kyselinu nikotinovou, aby se zabránilo vypadávání vlasů v důsledku kontaktní dermatitidu, můžete získat opačný efekt – vlasy začne téct víc.
  2. Studie biochemických účinků vitamínů. Například B6 a B12 je lepší nekombinovat v jedné masce s B1, protože thiamin, stejně jako kyselina askorbová, neutralizuje jejich účinek. Vitamín A se doporučuje smíchat s olivovým olejem nebo lopuchovým olejem, protože je svou povahou rozpustný v tucích.
  3. Nesnažte se zbavit všech problémů se svými vlasy najednou. Vitamínové masky pro vlasy jsou vyrobeny podle kurzů a nedávají okamžitý účinek. Například, zkuste nejprve posílit vlasy s vitamíny skupiny B, dejte si přestávku, a pak udělejte běh masky s vitamínem E.

Vitamíny jsou proto nezbytné pro normální fungování vlasových folikulů. Aktivují (spolu s mikroelementy) biochemické procesy výživy, respirace a růstu vlasů. Zejména naše zámky potřebují vitamín A, vitamín B, vitamíny E a C. Jejich nedostatek lze kompenzovat použitím zvláštních komplexů vitamínů nebo vitaminů v ampulích v péči o vlasy. Ale obvykle k stabilizaci vitaminové rovnováhy, stačí jen trochu upravit svou dietu.

Je něco doplněno? Podělte se o své zkušenosti s používáním vitaminů na vlasy v komentářích.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top