4 כללים של קרל Sagan שישנה את דרך החשיבה שלך

אנשים יכולים לרמות את עצמם במשך שנים, לקבל את מה שהם רוצים עבור המציאות ולא לחקור שאלות מפוקפקות מאוד. וזה חל על כל תחומי החיים, החל הזיות קטנות בחיי היומיום וכלה בעמדות אישיות רציניות שיכולים להרוס את החיים. מה יותר חשוב: מחפשים את האמת או אשליות נעימות?

להלן נתאר את הארבעה הכללים של חייו של קארל סייגן, שהקדיש את חייו למציאת האמת, שמתי קדימה סט של שערות על השטח שלא הופרך עדיין, ועזרתי לאנשים רגילים ללמוד עוד על איך היקום שלנו.

אם תחיל ארבעת כללים אלה בחייכם, תוכל ללמוד ולהבין הרבה יותר להיות תלמיד חכם מספר סיפורים טובים, לוחם למען אמת וצדק, ואדם עליז שיודע תמיד כי אפשר להסתכל על הבעיה מזוויות שונות.

ערכת לאיתור מידע כוזב

סאגן היה, בראש ובראשונה, מדען, שקבע את השקפתו המיוחדת על העולם. בספרו האחרון, “עולם מלא שדים. המדע הוא כמו נר בחושך “, הוא סיפר על מה שאפשר לכנות” ערכת גילוי שטויות “.

הערכה זו עוזרת לבדוק את הטיעונים ולברר איזה מידע שקר. וזה כלי מצוין לפיתוח חשיבה ביקורתית. הנה חלק זה “סט”:

  • במידת האפשר, צריך להיות אישור עצמאי של העובדות.
  • לעודד דיון באמצעות שימוש בראיות בין תומכי השקפות שונות.
  • לטיעונים של מומחים “סמכותיים” אין משקל רב יותר מהצהרותיהם של המשתתפים האחרים בדיון. “הרשות” טעתה בעבר, מה מונע מהם לעשות זאת בעתיד? במדע אין מושג של “סמכות”, במקרים קיצוניים יש מומחים.
  • אין להשתמש רק בהיפותזות ובניחושים. אם יש נקודות לא ברורות, נסו למצוא להן הסברים, ובאו מצדדים שונים. ואז לחשוב על איך אתה יכול לבדוק את ההסברים האלה עם בדיקות להפריך הכל למעט אחד – הנכון. אז יהיה לך סיכוי טוב יותר למצוא את התשובה הנכונה מאשר פשוט נצמדות לתיאוריה הראשונה שאתה מוצא כי נראה מוצלח.
  • לא לנוח על הרעיון רק בגלל זה שלך. ההשערות שלך הן רק עוד נקודה על הדרך שלך ידע. שאל את עצמך למה אתה מעדיף את הרעיון הזה, להשוות אותו עם דעות חלופיות, לחשוב מה יכריח אותך לנטוש אותו. אם אתה לא בא עם זה, אחרים יעלו את זה.

קבוצה זו של טיפים היא לא רק עבור המדע. זה טוב לכל מחלוקת או דיון – מן הדיון לפני הבחירות לסכסוכים על שולחן ארוחת הערב. ככל שתקבע את המידע השקר, כך הטיעונים שלך יהיו חזקים יותר והסקירה נכונה יותר.

בזהירות ללמוד את האמונות שלך

אם אדם רוצה משהו כדי להיות אמיתי, הוא מתחיל בקלות להאמין בו. במיוחד אם זה בלתי אפשרי להוכיח. הנה קטע מזיכרונותיו של בתו של קארל סאגאן על שיחות עם אביה. האסטרופיסיקאי ניסה להסביר לבתו מה הוא חושב על קיומם של החיים שלאחר המוות.

הוא אמר לי בעדינות רבה שאולי זה מסוכן להאמין במשהו פשוט מפני שאתה רוצה שזה יהיה נכון. אתה יכול לטעות מאוד אם אתה לא שואל את האמונות שלך, ובמיוחד את דעתם של אנשים “סמכותי”. הוא אמר כי כל מה שבאמת קיים ניתן לבדוק על ידי מחקר.

זה חל לא רק על העולם הבא ועל הדת שלך, אבל זה חל על כל האמונות שלך בחיים האלה. אתה מאמין שאתה אוהב דברים מסוימים ואתה לא יכול לסבול אחרים, כי אתה טוב דבר אחד, וגם אחרת אתה לעולם לא להשיג שום דבר.

אתה חושב כך רק בגלל שאתה רוצה שזה יהיה נכון, לך לשטוף את עצמך ולבנות קירות בין עצמך למשהו חדש.

לעתים קרובות לבדוק את האמונות שלך: כל אחד מהם, אפילו ביותר “בטון מזוין”, יכול להתברר שגויה.

זכור את מקומך ביקום

זה כל כך קל ללכת לאיבוד הבעיות שלך לשכוח את שאר העולם. בנאום הפתיחה שלו, המוקדש ירה המפורסם הנקודה הכחולה חיוורת ( «הכחולה הנקודה החיוורת” תמונה של כדור הארץ, עשה עם המרחק הגדול ביותר האפשרי ממנו באמצעות החללית ‘וויאג’ר 1’), קארל סייגן נזכר כמה חשיבות שאנו מייחסים הבעיות שלהם וכמה הם באמת מתכוונים בסולם של היקום. הנה קטע מתוך הנאום הזה:

הפוגוסט שלנו, המשמעות הדמיונית שלנו, האשליה של המעמד היוקרתי שלנו ביקום – כולם נופלים לפני הנקודה הזאת של אור חיוור. כוכב הלכת שלנו הוא רק בודד בודד בחושך הקוסמי שמסביב. בריקנות הגדולה הזאת אין רמז שמישהו יבוא לעזרתנו כדי להציל אותנו מבורותנו.

בספריו ובמיני סדרה “קוסמוס” קארל סאגאן ממשיך לחשוף את הנושא הזה. הוא חזר על רעיונות דומים לבתו:

בדיוק ברגע זה אתה חי. זה מדהים. אם אתה מאמין העובדה שמיליוני וריאציות שונות להוביל לידת אדם אחד מסוים, אתה צריך להיות אסיר תודה על מה אתה – אתה ברגע זה ממש. תחשוב על מספר מדהים של יקומים חלופיים פוטנציאליים שבהם סבא וסבתא שלך מעולם לא נפגשו ואתה לעולם לא יהיה קיים.

יתר על כן, יש לך את העונג לחיות על כוכב לכת שבו אתה יכול לנשום אוויר, לשתות מים ולאהוב את החום של הכוכב הקרוב ביותר. אנחנו מחוברים באמצעות דנ”א עם דורות של אבות ואף יותר – מכל היקום, כי החומר עבור כל תא של הגוף שלנו היה מוכן בלב ליבה של הכוכבים. אנו מורכבים מחומר כוכבים.

מודעות לסולם כזה ומיקומו בעולם הזה מביאה עונג ותחושות לא שגרתיות, אבל מה אתה יכול לקבל חוץ מהם?

כפי שאתה יכול לראות, אתה יכול להסתכל לכל בעית מנקודות מבט שונות: בחייך בהיקף הבעיות שלך אומרות הרבה, אבל בסולם של כוכב אחד, הם לא אומרים כלום, שלא לדבר על קנה המידה של היקום.

כאשר אתה פותר בעיות או פנים שליליות וזיכרונות כואבים, רק לנסות להסתכל על זה מהצד השני ולראות שהכל לא כל כך רע.

לגוון את הידע שלך

זה כל כך קל להיתקע בתחום אחד של ידע ולבלות את כל הזמן ללמוד את זה. עם זאת, ידוע כי פרויקטים חיצוניים ופעילויות יוצא דופן בשבילך לעזור לפתח יכולות.

הרצון לגוון את הידע שלך עוזר להבין שתמיד יהיה לך משהו לעבוד עליו.

סאגן ידע זאת, ולמרות שרוב זמנו הוקדש לחקר החלל, הוא גם מצא זמן לעשות דברים אחרים. הנה רשימה של ספרים לקריאה מספריית הקונגרס, אשר מראה עד כמה מגוונים האינטרסים של קרל סאגאן היו.

  1. הסיפור “לא מוסרי”, אנדרה ז’יד.
  2. הטרגדיה “יוליוס קיסר”, ויליאם שייקספיר.
  3. “המדינה”, אפלטון.
  4. “תולדות הפילוסופיה המערבית: קאנט והמאה התשע עשרה”, כרך רביעי, ג’ונס.
  5. “החינוך הוא הדרך לחופש”, רוברט מיינרד האצ’ינס.

אלה הן רק חלק מהנושאים שסאגאן התעניין בהם. ברשימת הקריאה שלו היה מספר עצום של יצירות, כולל סיפורים של סופרים עכשוויים כמו האקסלי וברדבורי.

סגן הבין את החשיבות של גיוון הידע שלו בתחום המדע עם מגוון רחב של מידע על העולם האמיתי – מפוליטיקה ופילוסופיה ועד בדיוני.

ידע חדש בתחומים שונים מספק תפיסה חדשה על דברים ומפתח חשיבה יצירתית.

אולי, אם כך, קארל סאגאן היה לא רק מדען דגול, אלא גם מספר מצוין ומעניין.

אם אתה מקצועי בעסק שלך או אפילו בכמה תחומי פעילות, תמיד יהיו אזורים שבהם אתה לא מבין שום דבר לא יודע.

לפניך אוקיינוס ​​ענק של מידע. אל תפסיק ללמוד את העולם הזה, ואתה תהפוך לאדם מלומד ומספר סיפורים נפלא, ואמונות וחשיבה לעולם לא יהיו עומדים.