לילה התעוררות: גורם, גורם לחרדה, דרכי לחימה

הסיפור הרגיל – אין לך מספיק לישון במשך שלושה ימים והפעם החליט ללכת לישון מוקדם. אתה הולך לישון בעשר בערב בתקווה לישון טוב, אבל פתאום מתעורר בשתיים לפנות בוקר. לישון בעין אחת, אתה שוכב ומביט בתקרה, מנסה להירדם שוב. זה לוקח שעתיים לפני שאתה נרדם שוב, ואז כמעט מיד את האזעקה הולך, ואתה שוב לא מקבל מספיק לישון ולהרגיש מגעיל.

גורם להתעוררות לילית

ישנן סיבות רבות, הן חיצוניים והן פנימיים, אשר אדם יכול לסבול התעוררויות ליליות פתאומי.

ידי גורמים חיצוניים נפוצים כולל רעש תנועה, שותף נוחר, שפע של אור בחדר השינה, הטמפרטורה השגויה (חמה מדי או קרה מדי), חיות מחמד כי מתקיימים במיטה שלך, מזרן נוח או ילד התעורר לבוא לחדר שלך.

הגורמים הפנימיים של השינה הם גם מגוונים תלויים בפרמטרים רבים.

מין וגיל

ככל שהאדם מבוגר יותר, לעתים קרובות יותר הוא סובל משינה של לילה קטוע. אנשים קשישים לעיתים קרובות לנמנם במהלך היום ולהתעורר באמצע הלילה.

נשים צעירות חווים התעוררויות ליליות הקשורות למחזור החודשי: ממש לפני תחילת הווסת.

נשים בהריון מתעוררות בלילה מסיבות שונות: רגליים נפוחות, כאבי גב, דחף תכופים להשתין, צרבת ועובר תנועה.

התעוררות לילה יכולה להענות נשים בתחילת גיל המעבר – בשל חום, פעימות לב מהירות, הזעה, מתח וחרדה.

מחלות ותרופות

למה אני מתעורר בלילה
/ belchonock / הפיקדון

התייעץ עם הרופא אם יש לך לישון apnea (עצירת נשימה), במיוחד אם לנחור או להתעורר בבקרים.

כאב כרוני, למשל עם דלקת מפרקים או פיברומיאלגיה, גם גורם לעתים קרובות התעוררות לילה.

למרות העובדה שלפעמים כל להתעורר ללכת לשירותים כשאתה מתעורר בגלל דחף תכוף להשתין, אתה צריך לשים לב אליו ולהתייעץ עם רופא.

סוכרת, מחלות של בלוטת התריס, הכליות, הריאות, מערכת הלב וכלי הדם יכול גם לגרום התעוררות לילה.

משפיע לרעה על השינה של תרופות כגון חוסמי ביתא ומשתנים.

סיבות נפשיות

מתח, דיכאון והפרעת חרדה מלווה לעיתים קרובות נדודי שינה ו התעוררויות ליליות פתאומי.

מתי להתחיל לדאוג

אם אתה מתעורר מדי פעם באמצע הלילה, זה לא בהכרח סימן של מחלה או הפרעה. כדי להבין מתי להתחיל לדאוג, הרופאים ממליצים להחיל את הכלל של שלושה.

אם התעוררויות פתאומיות להתרחש שלוש פעמים בשבוע, האחרון לפחות 30 דקות חוזרים על 30 ימים, כדאי לבקר רופא.

מה לעשות אם התעוררת בלילה

ישנן מספר דרכים שבהן אתה יכול להתמודד עם התעוררויות לילה לבד.

1. אל תבלה יותר זמן במיטה. יש הסבורים שככל שיותר זמן הם ישכבו במיטה (ישכבו מוקדם מהרגיל או ימשיכו לישון), כך ימשיכו לישון.

למעשה, זה הדבר הגרוע ביותר שאתה יכול לעשות אם יש לך נדודי שינה. במקום זאת, להיפך, לבלות פחות זמן במיטה. לדוגמה, ללכת למיטה שעה מאוחר יותר מהרגיל, ולקום באותו זמן כמו תמיד. זה אולי נראה לא הגיוני, אבל זה עובד. הנה עוד כמה דרכים להתמודד עם נדודי שינה.

2. אל תהיה לנמנם. אם אתה ישן במהלך היום, זה לוקח שעות שינה של הלילה שלך. אבל אם אתה באמת רוצה, אתה יכול לקחת תנומה לא יותר מ 20 דקות עד 14:00 – הפעם זה מספיק כדי לנוח ולהשיג כוח.

3. הגבל את צריכת אלכוהול וניקוטין, מזון נוזלי כבד, לוותר על מאמץ פיזי לפחות שלוש שעות לפני השינה. כל זה יכול לעורר התעוררות לילית פתאומית.

4. אין לקחת קפאין שמונה שעות לפני השינה. קפאין לא רק מונע ממך להירדם, אבל זה יכול גם לגרום להתעוררות לילה.

5. אל תשכב במיטה, אם אתה לא יכול להירדם. קום, הסתובב בחדרים, עשה משהו שקט ושקט בתאורה עמומה (אל תפעיל את הטלפון החכם או המחשב). הנה רשימה של דברים שאתה יכול לעשות אם אתה לא יכול להירדם. לחזור למיטה רק כאשר אתה מרגיש מנומנם.

6. אל תסתכל על השעון. כאשר אתה מחשיב כמה שעות נותרו לפני השעון המעורר מצלצל, אתה עצבני מודאג, בתורו, עוד מונע ממך להירדם.

אני מתעוררת בלילה ואני לא יכולה לישון
סוזן / flickr.com

7. למד כיצד לשלוט מתח וחרדה.. נסה לבצע תרגילי מנוחה לפני שאתה הולך לישון. לדוגמה, לעשות מדיטציה. הימנע שיחות מתוח ומצבים כמה שעות לפני השינה.

8. ודא כי חדר השינה שלך הוא כהה, שקט וקריר. ודא ששום דבר לא יגרום לך להתעורר באמצע הלילה. אם הרעש יכול למנוע ממך, לקנות אטמי אוזניים או למצוא מקור של רעש מונוטוני שקט. אם האור מפריע, וילונות הדוקים טוב או כיסוי עיניים יעזור.

ואיך אתם מתמודדים עם התעוררות לילה?