10 ספרים שיסייעו להבין את האינטליגנציה המלאכותית

1. “התודעה החדשה של המלך”, רוג’ר פנרוז

על מה הספר: יכול לעבוד בינה מלאכותית כמו המוח ניחן בתודעה האנושית? כדי לענות על השאלה, המחבר מחשיב מגוון רחב של נושאים: מן היסודות של מכניקת הקוונטים ואת תורת היחסות לקוסמולוגיה ואת המכשיר של המוח.

מהו השימוש: הספר יעזור לקבל מידע בסיסי על תחומים כגון תורת המחשוב, מדעי המחשב, פילוסופיה של המדע, פיזיקה קוונטית, תורת היחסות, מכשיר המוח האנושי. זהו הבסיס שיסייע להבין את רוב הספרים המומלצים יותר.

זמן הקריאה: עד שבוע.

רמת קושי: ספר פשוט ומובן. המחבר אינו מענה את הקורא בהסברים מבלבלים. אין נוסחאות – הכל מתואר בשפה פשוטה ודוגמאות.

2. “המוח והמחשב”, אלכס מ ‘אנדרו

על מה הספר: השורה העיקרית של הספר היא השוואה של אינטליגנציה מלאכותית וטבעית. שלא כמו “המוח החדש של המלך”, כאן הוא משווה “ברזל”, כלומר, רקמה חיה תאים וארכיטקטורה מחשוב. כמו כן, המחשבות של המחבר על איך אדריכלות המחשוב צריך להיראות כדי לדמות את המוח האנושי.

מהו השימוש: הספר מציג בעיות מעניינות בפיתוח מחשבים גדולים, שיטות לפתרון בעיות שונות בעזרתם, וכן במגוון רחב של שאלות הנובעות מחקירת המוח החי. המחבר מבטא רעיונות כיצד במחשב אפשר לנסות להבין את המאפיינים הלא אלגוריתמיים של המוח האנושי.

זמן הקריאה: שבוע אחד.

רמת קושי: באמצע. יש הרבה מידע היסטורי מעניין ודוגמאות בטקסט, כך הקריאה יהיה מרתק.

3. “מבנה המוח”, ויליאם ר ‘אשבי

על מה הספר: מבוא לתיאוריה של מערכות אדפטיביות מאחד ממקימי הקיברנטיקה והפסיכיאטר במקביל. למרות הכותרת, הספר הזה הוא לא על המבנה והמבנה של המוח. בתוכו מתגלה בעיית ההסתגלות, הרגולציה העצמית והסטנדרטיות של המערכות.

מהו השימוש: תלמדו כיצד מערכת מורכבת כזו, כמו המוח האנושי, מגיעה למצב של שיווי משקל, המבטיח את הופעתה של התודעה בה.

זמן הקריאה: כמה שבועות.

רמת קושי: גבוה. עם זאת, לאחר קריאת שני הספרים הקודמים, את המושגים ואת המושגים של ספר זה כבר יהיה יליד לך.

4. “על אינטלקט”, ג ‘ף הוקינס, סנדרה Blakeslee

על מה הספר: ניתוח קריטי של ההבנה הנוכחית של מה אינטליגנציה מלאכותית מודלים רשת עצבית צריך להיות. המחברים מתארים בפירוט את המודל שלהם “חיזוי זיכרון” ואת נקודת המבט של המודל של סוגים כאלה של פעילות אינטלקטואלית כמו יצירתיות ודמיון.

מהו השימוש: “על האינטלקט” יגלה רעיונות מעניינים וחשובים לגבי מקום התודעה האנושית, ומה זה בכלל. אין תשובות לשאלות אלו בספר, אבל יש היפותזות מעניינות ומעמיקות. העיקר הוא שתקבל מושג איך ואיפה יתפתח מחקר בתחום הבינה המלאכותית.

זמן הקריאה: 2-3 ימים.

רמת קושי: ספר פשוט עם טקסט קל דוגמאות רבות. אין נוסחאות.

קנה ב Litres.ru

5. “רגשות צבעוניים של מוח קר”, אלכסיי Redozubov

על מה הספר: המחבר מתחיל עם ההגדרה של מה הרגש הוא מנקודת מבט של אינטראקציה של נוירונים במוח. ואז, על פי הגדרה זו, מתחשב ומסביר תופעות רבות בחיים: אוכל טעים, חיוך ודגדוג, ​​פחד, משיכה מינית, יופי והרמוניה.

מהו השימוש: הספר יעזור להבין את הסיבות להופעתם של רגשות ולרגולציה בבני אדם וביצורים חיים אחרים. הודות למידע שהתקבל מוקדם יותר על תפקוד מערכת העצבים המרכזית, יהיה לקורא תמונה אינטגרלית של העבודה המשותפת של המתקן הנוירו-קומורי, המסדיר את כל התהליכים בגוף.

זמן הקריאה: שבוע עד שבועיים.

רמת קושי: באמצע. יש להבין את המבנה של המוח ומערכת העצבים, אבל עד שהספר נקרא, הבנה כזו כבר צריכה להתקיים.

6. “הפיזיקה של העתיד”, מיטיו קאקו

על מה הספר: מיצ’יו קאקו סיכם את התחזיות המדעיות של מדענים רציניים, והדרך שבה הם רואים את העתיד הקרוב מזעזעת. איברים מלאכותיים, מכוניות צפות באוויר, תוחלת חיים מדהימה ותנועה של חפצים על ידי כוח המחשבה – הרבה ממה שמתואר בספר, כבר הופך למציאות.

מהו השימוש: המחבר הוא מומחה מוכר בתחום חיזוי התפתחות המדע והטכנולוגיה, וקריאתו היא הרבה יותר מעניינת, שימושית ואינפורמטיבית מאשר הרבה פוטוריסטים ופובליציסטים של ימינו. הספר יעזור לדעת אילו הזדמנויות ובעיות מחכות לנו בעתיד הקרוב.

זמן הקריאה: 2-3 ימים.

רמת קושי: אור, אבל עיתונאות אינפורמטיבית.

קנה ב Litres.ru

7. “מבנה המציאות”, דוד דויטש

על מה הספר: זה פותח כמה שאלות מעניינות, כולל כיצד לבנות את המציאות הסובבת, מה היא המקום של סיבה שזה המבדיל עניין סביר אם ניתן לבנות מודל או לדמות, ואפילו ליצור. והוא נותן את השאלות האלה תשובות ברורות למדי.

מהו השימוש: היכרות עם התיאוריה של המחבר יסייע להבין את המצב הנוכחי של הפילוסופיה של המדע, הפילוסופיה של התודעה ואת הפילוסופיה של בינה מלאכותית. כאן, הנושא של פרשנות העולם הרב של מכניקת הקוונטים נחשף היטב.

זמן הקריאה: שבוע עד שבועיים.

רמת קושי: באמצע. עבודה מתחום הפילוסופיה של המדע והפילוסופיה של התודעה.

קנה ב Litres.ru

8. הטרילוגיה “סייברספייס”, וויליאם גיבסון

הטרילוגיה

על אילו ספרים: כאן מתעוררות שאלות של אינטראקציה בין אינטלקט מלאכותי לבין אנשים – מי עוזר למי, שתלוי במי ומה היתרונות של שני הצדדים מקבלים מאינטראקציה כזו. סיפור מעניין מוביל את הקורא להבין את המטרות של AIs “רק רוצה לחיות” בהרמוניה עם אנשים. לטרילוגיה כולה ולעבודות אחרות של המחבר היתה השפעה חזקה מאוד על ההבנה הפילוסטיסטית של האינטליגנציה המלאכותית.

מהו השימוש: הספרות הקיברנטית המצוינת, שנמצאת בלב כל מה שמניע עכשיו את עולם המידע והטכנולוגיות ואת כל אותן מציאות חלופית שנכתבו על ידי חסידיו של הסופר המפורסם הזה.

9. סאגה-טטרלוגיה “היפריון”, דן סימונס

סאגה-טטרלוגיה היפריון, דן סימונס

על אילו ספרים: העלילה מפותלת סביב הרחבת שטח, אינטליגנציה מלאכותית “האנושות אלטרנטיבה”, שהיגר לארצות בחלל העמוק, כי זה כבר חולק על וקטור של התפתחות התרבות הבסיסית. למרות ההיקף האוניברסלי של מה שקורה, את הדמויות של הרומן – אנשים רגילים: כומר קתולי, קולונל, בלש פרטי, חוקר יהודי משורר טמפלרים.

מהו השימוש: עבודה עמוקה שפגעה קשות בהבנת האינטליגנציה המלאכותית בתרבות הפופולרית. קריאת הספר מאפשרת לך לחדור למקורות ההבנה הזאת ולבחון מחדש את השאלות הפילוסופיות על משמעות החיים.

קנה ב Litres.ru

10. טרילוגיה “גנב קוונטי”, האנו Ryanemi

טרילוגיית

על אילו ספרים: עלילה של גנב קוונטים הסתבך הפועל מציאויות מקבילות, עולמות וירטואליים במערכת שמש רגילה – למרות המרה על הצרכים של האנושות. על השמש, למשל, הן בהתקנה שלי לשאיבה של הליבה של כוכב המשאבים הדרושים, וכל אסטרואיד בחגורת קויפר ואת ענן אורט הפכו בית קטן במש’ עמים, שוחרר שורשיה מהשבט הפיני. הרבה פאזלים בלתי צפויים ו rebuses, קשור מכניקת הקוונטים, ננוטכנולוגיה, טכנולוגיות מציאות וירטואלית, אשר לא יאפשר לקורא להשתעמם.

מהו השימוש: האנו Ryanemi הוא מחברם של מדע בדיוני אינטלקטואלי, קריאה אשר נותן תשלום של עליזות ומספר עצום של רעיונות למחשבה. בנוסף, הוא הגן על התזה שלו על תורת המיתרים. סדרת גנב קוונטים ברוח עתיד קשה אלטרנטיבי שבה סייברפאנק מעורבב, חקר מלא posthumanity של מערכת השמש, הכפיפות של מרחב וזמן אל המוח האנושי, שהוא כבר בכלל לא אנושי, ואת תערובת של אינטליגנציה טבעית ומלאכותית.

קנה ב Litres.ru