ההמלצות של נבוקוב: אילו ספרים קוראים ואיזה ספרים לקרוא

אוהדי עבודתו של נבוקוב הכינו רשימה של ביקורותיו על סופרים שונים על בסיס האוסף “דעה חזקה”. הוא דיבר על אחדים בהתלהבות רבה, אחדים הרגישו אדישות ואפילו סלידה. ליפכאקר בחר מתוך רשימת ספרים זו, שחיברה את נבוקוב בחום רב – הן טוב והן רע.

עשרה ספרים שאהב נבוקוב

1. “מולוי”, שמואל בקט

יצירותיו האהובות ביותר של בקט נבוקוב בזמנים שונים קראו לרומנים “מולוי”, “מאלון מת” ו”בלתי נתפס “. הסופר עצמו קיבל מחמאה מפוקפקת מאוד: נבוקוב כינה את בקט “מחברם של רומנים מקסימים ומחזות חסרי תועלת”.

קנה ב Litres.ru

2. “פטרסבורג”, אנדריי ביילי

נבוקוב העריך את בלי על “דמיונו המובהק”. ועבודתו העיקרית נקראה הרומן השלישי המשמעותי ביותר של המאה העשרים כולה.

הורדה חינם על

3. “בעל הפרברים”, ג’ון צ’יבר

שיבר כתבה סיפורים על האמריקאים בני המעמד הבינוני, שדרכו נגלה אורח החיים של כל המדינה, וזכה לשבחים נבוקוב עבור “רצף משכנע”. הוא שקל את צ’וורה לאחד הסופרים ה”אהובים ביותר”.

קנה ב Litres.ru

4. “יוליסס”, ג’יימס ג’ויס

ג’ויס הוא הסופר החביב על נבוקוב בגיל 20 עד 40 שנה. אני חשבתי שהוא גאון אמיתי. כשמישהו השווה אותו עם אמצעי הביטוי ג’ויס, נבוקוב תמיד הודה בענווה כי האנגלית שלו, לעומת המשחק הכותרת ג’ויס – הוא משחק ילדים “” יוליסס “- העבודה האלוהית של האמנות. יצירת המופת הגדולה ביותר של הפרוזה של המאה העשרים. עולה מעל כל שאר עבודותיו של ג’ויס. מקוריות יוצאת דופן, בהירות ייחודית של מחשבה וסגנון “.

קנה ב Litres.ru

5. “טרנספורמציה”, פרנץ קפקא

בדירוג האישי של נבוקוב, סיפור פילוסופי סוריאליסטי זה לוקח מקום שני מכובד בין יצירות המופת הגדולות של המאה ה -20.

קנה ב Litres.ru

6. אנה קרנינה, ליאו טולסטוי

נבוקוב כינה את טולסטוי גאון, אם כי הוא שם לב שאיש אינו רציני לגבי מוסריותו הפעילה. הוא שיבח את אנה קרנינה על “האמנות הפרוזאית שאין דומה לה” וראה בה את יצירת המופת העיקרית של המאה ה -19. גם בין יצירותיו של טולסטוי הוא ציין את “מותו של איוון איליץ ‘”. אבל “מלחמה ושלום”, לעומת זאת, לא אהב ונחשב לעבודה ארוכה מדי שנכתבה עבור הנוער למטרות חינוכיות.

הורדה חינם על

7. “מסביב לעולם ב -80 יום”, ז’ול ורן

סופר אשר, על פי Nabokov, שווה קריאה בנעוריו. סיפורו של ממציא מוזר בלונדון פיליאס פוג, אשר עשה הימור, והלך לסייר ברחבי העולם, היה הספר האהוב שלו מ -10 ל -15 שנים. אבל לא עוד.

קנה ב Litres.ru

8. “מלחמת העולמות”, הרברט וולס

מחבר אחר, שנסוקוב אהב בילדותו ובנוער. אבל אפילו בבגרותו, הוא תמיד דיבר בחום על וולס, וכינה אותו “סופר, שיש לי הערצה עמוקה ביותר אליו”. הספר “טוב חברים”, “אנה ורוניקה” ו- “מכונת הזמן” נחשב הכי טוב בהשוואה למה בני וולס יכול לכתוב. והרומנים “האיש הבלתי נראה”, “מלחמת העולמות” ו”האנשים הראשונים על הירח “דורגו” טוב במיוחד “.

קנה ב Litres.ru

9. “השבח לאפלה”, חורחה לואיס בורחס

נבוקוב כתב על בורחס: “איך הוא נושם בחופשיות במבוך הבלתי מובן שלו!” בהירות המחשבה, טוהר השירה. איש כישרון אינסופי “. מוטב ולא אומר.

קנה ב Litres.ru

10. “בחיפוש אחר זמן אבוד”, מרסל פרוסט

נבוקוב ראה ברומן זה את יצירת המופת החשובה הרביעית ביותר של המאה העשרים. נכון, עם הזמנה: רק במחצית הראשונה שלו.

קנה ב Litres.ru

עשרה ספרים שנבוקוב שנא

1. שנים עשר, אלכסנדר Blok

נבוקוב דבר בחום על גוש המילים, ובצעירותו נחשב לו המשורר האהוב עליו, אבל בעת ובעונה אחת את חולשתם של מוצרי הארוכה שלה. והשיר “שתים עשרה” קיבל באופן כללי ביקורת הרסנית: “סיוט. היא ביישנה בביישנות צליל “פרימיטיבי” שקר בהתחלה ועם קרטון ורוד ישו תקוע בסוף “.

הורדה חינם על

2. דון קישוט, מיגל דה סרוונטס

ספר סרוונטס, ככל הנראה, לא ממש חיבב את נבוקוב. למרות שקרא על זה קורס של הרצאות לסטודנטים של אוניברסיטת הרווארד, שם פורק כל העבודה רק על ידי הפרק – אבל מדי פעם לספק את דברי מאכל הסיפור. סיכום הרומן נבוקוב העניק חד משמעית: “ספר זקן ואכזרי וגס”.

קנה ב Litres.ru

3. “פשע ועונש”, פיודור דוסטוייבסקי

נבוקוב לא רק לא אהב דוסטויבסקי, אבל הגמול של הר של כינויים לא מחמיאים “מאהב של סנסציה זולה”, “וולגרי”, “מגושם”, “עיתונאי זול”, “קומיקאי מרושל.” ואם “האחים קרמזוב” הרוויח הערכה צנועה “אהבתי מאוד”, את “החטא ועונשו” התגבר “tyagomotina נורא”.

הורדה חינם על

4. “למי מצלצל הפעמון”, ארנסט המינגוויי

לפי הודאתו, שנאוקוב שנא את הרומן המינגווי הזה. כן, והכותב עצמו לא אהב לומר את זה גבוה מאוד: “ספרי כתיבה לבנים. כמובן, קונרד טוב יותר. לפחות יש לה קול משלה. אבל לא כתבתי שום דבר שרציתי לכתוב בעצמי. על ידי מנטליות ורגשות – בוגר חסר תקנה “. אף-על-פי שנבוקוב ראה את סיפורו “רוצחים” ואת הסיפור “זקן וים” מענג.

קנה ב Litres.ru

5. “מוות בוונציה”, תומס מאן

נבוקוב הגדיר את מאן כ”סופרים מדרגה שנייה, חולפת ומנפנפת “. הוא התרעם בכנות על כך ש”מוות בוונציה” מישהו יכול לקרוא יצירת מופת: נבוקוב ראה בכך “אשליה אבסורדית”.

6. דוקטור ז’יוואגו, בוריס פסטרנק

משורר משובח וסופר גרוע – מאפיין שכזה התקבל על ידי פסטרנק. עד הרומן “דוקטור ז’יוואגו” נבוקוב תיעב, בהתחשב שזה גם מלודרמטי ומגעיל כתוב: “פרו-בולשביקי, היסטורית כוזבת, סצינות טריוויאלי עם צירופי מקרים מסורבל בנאלי”

קנה ב Litres.ru

7. “ערבים בחווה ליד דיקאנקה”, ניקולאי גוגול

יחסו של נבוקוב לגוגול הוא דו-משמעי וסותר: “איש אינו מתייחס ברצינות למוסר המוסרי שלו. בעבודות הגרועות ביותר, בזה השטות האוקראינית שלו, הוא חסר חשיבות, במיטב – שאין דומה לו ובלתי נשכח “. אבל העבודות המוקדמות של גוגול, הוא נותן הערכה ברורה למדי: “כשאני רוצה, הייתי לי סיוט, אני מתאר לעצמי גוגול strochaschego בהיקף הרוסי קצת אחרי הנפח” Dikanka “ו” מירגורוד “: רוחות רפאים משוטטות גדות הדנייפר, וודביל יהודים וקוזקים מתרסקים “.

הורדה חינם על

8. “זר”, אלבר קאמי

האקזיסטנציאליסטים נבוקוב לא נמשכו במיוחד. אבל למרות שהוא כינה את קאמי “מקום ריק שלא אומר לי שום דבר”, הניסוח עצמו מטיל ספק. נבוקוב אמר שוב ושוב שהוא לא אוהב את עבודתו של קאמי, ונתן לו את אותו מאפיין של מאנו: “שני, חולף, נפוח. זה נורא “.

קנה ב Litres.ru

9. “בחילות”, ז’אן פול סארטר

המשוב על סארטר מבטיח: “זה אפילו יותר גרוע מקאמי”. “בחילות” במיוחד לא אהב את “מתוח לכאורה, אבל למעשה סגנון כתיבה חלש מאוד.”

קנה ב Litres.ru

10. “הטרגדיה האמריקאית”, תיאודור דרייזר

“זה לא מוצא חן בעיני. בינוניות מאיימת “, במילים אלה תיאר נבוקוב את עבודתה של הספרות האמריקנית הקלאסית.

קנה ב Litres.ru

Loading...