Co dělat, když nemáte chuť jíst

“Musíme jíst méně,” odkázala veliká Maya Plisetskaya. Ale někdy je to otázka: „Co by mohlo být méně“ Ty se pohybují do mysli koláče, zmrzlina, řízek, salát s karamelizovanou kuřecí maso, starý dobrý sendvič – a žádná z osad, samozřejmě, Delicious seznam žaludku není ekaet.

Proč nemáte hlad?

Důvody pro nedostatek chuti k jídlu mohou být hodně: od zcela neškodné až po hrozivé vážné potíže.

Únava

Brutální. Možná si to ani neuvědomujete, ale tělo dobře chápe: síly jsou vyčerpány, musí být chráněny. A v tuto chvíli nevypíná to nejdůležitější, ale energeticky náročné funkce včetně trávení.

SARS a infekční onemocnění v akutní fázi

Příčiny ztráty chuti k jídlu v obecné rovině stejné jako v předchozím odstavci: tělo je příliš zaměřený na aktivní anti-virus plýtvat energií na něco, co není příliš aktuální. Zde vyhrajete – pak půjdete.

Počasí

Známý fakt: v létě je mnohem méněVliv tepla na chuť k jídlu , než na šedých podzimních nebo studených zimních večerech. Faktem je, že jídlo je součástí systému termoregulace těla: když jsme v pohodě, usilujeme o konzumaci více kalorií, aby je přeměnil na teplo. V teple v dodatečné “sugrev” tělo nepotřebuje, a proto také zanedbávat jídlo.

Nálada

Proč nechceš jíst

Někdo má chuť na nervy, někdo, naopak, jí strach. Neexistuje žádný běžný algoritmus pro propojení emocí a stravovacího chování, vědci zatím neobjasnili. Ale zcela jasně prokázal skutečnost, že touha po jídle závisí převážně na náladěVyšetření změn způsobených emocí v jídle: Analýza latentního profilu dotazníku Emoční chuť k jídlu , a pro každou osobu je tento vztah individuální.

Duševní poruchy

Na rozdíl od banální špatné nálady, klinické depresePřehled deprese způsobuje ztrátu chuti k jídlu téměř ve 100% případů. To je způsobeno doprovodnou poruchou celkového poklesu rychlosti metabolismu.

Dalším poměrně častým selháním je anorexie nervosaAnorexia nervosa . Takže lékaři volají duševní poruchu stravovacího chování způsobené zoufalým strachem z nárůstu hmotnosti.

Endokrinní poruchy

Pokud štítná žláza produkuje méně hormonůNižší pokles zpomalení štítné žlázy , než je nutné (tento stav se nazývá hypotyreóza), chuť k jídlu je výrazně snížena.

Kardiovaskulární problémy

Zhoršení chuti k jídlu je běžným příznakemPankreatická exokrinní nedostatečnost u pacientů s chronickým srdečním selháním a jeho možné souvislosti se ztrátou chuti k jídlu chronické srdeční selhání.

Virové hepatitidy a jiná poškození jater

Játra – jeden z nejdůležitějších prvků v trávicí systém: to je v její krvi pochází z živin, recyklovaný žaludku a střev. Játra sbírá to, co přišla, vyčistí ji z toxinů a teprve pak ji přivádí do celkového krevního řečiště. S virovou hepatitidouVirové hepatitidy a další nemoci, tělo přestává léčit své funkce. Aby nedošlo k přetížení stagnující jater a poskytnutí šance na jeho obnovení, tělo snižuje produkci hormonů, které jsou odpovědné za vzhled chuti k jídlu.

Kouření a další důvody

Otrava jídlem, kouření, jako reakce na konkrétní léčivo, první trimestr těhotenství, žlučových kamenů, gastroenteritidy, a různé poruchy imunity, Alzheimerova choroba a tak dále až do skryté rakovině – to vše může dělatChuť k jídlu – snížená jste lhostejní k jídlu.

Proč byste měla vrátit vaši chuť k jídlu?

Nebo snad, ne? Někteří se obzvlášť omezují, sedí na tvrdé stravě, jen sní o koláčích – a tyhle koláče prostě nechcete. Pohodlné! Ale radovat se z nedostatku chuti k jídlu nedoporučujeme. Pokud lhostejnost k jídlu přetrvává více než dva týdny, může to vést k nedostatku živin a k celkovému vyčerpání těla.

Jiné dlouhodobé účinky snížení chuti k jídlu závisí na příčinách, které způsobily tento stav. Jaké jsou tyto příčiny a co budou mít za následek výsledek, může stanovit pouze kvalifikovaný lékař.

Co dělat, když nemáte chuť jíst

Za prvé, neměňte paniku. Jak už Lifkhaker již napsal výše, dočasné snížení chuti k jídlu často způsobuje z hlediska zdraví velmi neškodné věci.

Co dělat, když nemáte chuť jíst

Pokusit se snížit tempo života, a normalizovat spánek plán, naučit se relaxovat, nechat malé radosti: Procházka, nakupování, možnost jen tak ležet pod přikrývkou s knihou. S největší pravděpodobností bude chtít obrátit boršč nebo vypít šálek kávy se sušenkou, která se brzy vrátí k vám.

Pokud však lhostejnost k jídlu trvá dva nebo více týdnů nebo je doprovázena rychlým úbytkem hmotnosti, stojí za to podívat se na poruchu. Nejlepší způsob, jak to udělat, je poradit se s lékařem a provést všechny testy, které předepsal. Mezi nimi bude s největší pravděpodobností:

  1. Obecný krevní test, který poskytne informace o stavu těla jako celku.
  2. Analýza hormonů štítné žlázy.
  3. Analýzy hepatitidy.
  4. Analýza moči pro obsah léčivých přípravků.

Lékař se navíc pravděpodobně zeptá na otázky, kdy začaly problémy s chuť k jídlu, jakou váhu jste ztratili, což podle vašeho názoru způsobilo selhání potravy.

V závislosti na výsledcích prvních testů mohou být přiděleny další studie: ultrazvuk, elektrokardiogram, rentgenografie, MRI. Pomůže to zjistit skutečnou příčinu poklesu chuti k jídlu a účinně jej napravit.

Přečtěte si také

Věda o výživě: co věřit a co není →

Jak pochopit, že je čas jít do psychoterapeuta →

Lidé plus velikost: jak se vyrovnat s tokem kritiky a dokonce vydělat peníze na to →