Jakou rychlost domácího internetu opravdu potřebujete

V Rusku, velmi dobrý a v neposlední řadě cenově dostupný domácí internet. Vážně! Ve vesnicích a velmi hluboké provincie případě, samozřejmě, je horší, ale vzít kohokoliv, dokonce i malé město v evropské části země a vidět jízdného. Pro 300-400 rublů lze měsíc strávený v rychlostech byt internetu v regionu 25-50 megabitů za sekundu, a pro všechny akcie a 100 megabitů.

Pro srovnání: v “civilizovaných” zemích je rychlý internet (domácí i mobilní) nákladnější. A stále zde žije pojem “měsíční limit dat”. U nás zůstaly pouze u mobilních operátorů.

Levnost však není důvodem k zaplacení za to, co nepoužíváte. Dokonce i stovka ušetřených rublů strhává peněženku, a proto by měl být tarif pro domácí internet vybrán na základě skutečných potřeb rychlosti. Uvidíme, kolik megabitů za sekundu je požadováno v různých situacích a začněte se základními pojmy.

Megabajty, megabajty a skutečné rychlosti

Velikost dat se měří v bajtech. Například, HD-fólie má hmotnost od 700 megabajtů (megov) až 1,4 GB (giga) a Full HD – od 4 do 14 GB.

Rychlost přenosu dat je obvykle určena v bitech (ne bajtech!) Za sekundu a někdy to způsobuje nedorozumění.

Byte ≠ bit.

1 byte = 8 bitů.

1 megabajt = 8 megabajtů.

1 megabajt za sekundu = 8 megabitů za sekundu.

Pokud uživatel nerozlišuje mezi bajty a bity, pak mohou být snadno zaměňováni nebo zaměňováni za stejnou věc. V takovém případě vypočítá přibližný čas pro stahování HD videa pomocí torrentu takto:

  1. Film váží 1400 “meg.”
  2. Rychlost internetu je 30 meg za sekundu.
  3. Film je stažen za 1400/30 = 46,6 sekund.

Ve skutečnosti je rychlost internetu 30 megabitů za sekundu = 3,75 megabajtů za sekundu. Proto by 1,400 megabajtů mělo být rozděleno ne 30, ale o 3,75. V takovém případě bude doba stahování 1 400 / 3,75 = 373 sekund.

V praxi bude rychlost ještě nižší, protože poskytovatelé internetu uvádějí rychlost “to”, tedy maximální možnou rychlost, a nikoliv pracovní rychlost. Kromě toho přínos zásahu, a to zejména při přenosu přes Wi-Fi, zatížení sítě, stejně jako omezení a vlastností uživatelského zařízení a zařízením poskytovatele služeb. Zkontrolujte rychlost se speciálními službami a zvyšte je pomocí těchto tipů.

Často se zdroj stává krkem, ze kterého něco skákáte. Například rychlost internetu je 100 megabitů za sekundu a web poskytuje data rychlostí 10 megabitů za sekundu. V takovém případě se stahování vyskytne rychlostí nepřesahující 10 megabitů za sekundu a nelze s tím nic dělat.

Jaká rychlost internetu je skutečně zapotřebí

Druh činnosti Doporučená rychlost (s okrajem), megabit za sekundu
Prohlížení, pošta, sociální (bez videa a velkých obrázků) 2
Online hry 2
Videokonference 3
SD video (360p, 480p) 3
HD Video (720p) 5
Video Full HD (1 080p) 8.
2K video (1 440p) 10
4K-video (2 160p) 25 a výše

Je zřejmé, že výše uvedená tabulka vyžaduje objasnění.

Otázky a odpovědi

Co když používám internet na dvou nebo více zařízení najednou?

Řekněme, že sledujete streamování Full HD video na smart TV, manželka notebook s HD-TV surfovat na YouTube, a dítě, které se dívá z chytrého telefonu nebo tabletu, i v HD kvalitě. Znamená to, že čísla z tabulky musí být shrnuty?

Ano, to je pravda. V tomto případě potřebujete asi 20 megabitů za sekundu.

Proč mají různé weby různé požadavky na rychlost pro sledování videa se stejným rozlišením?

Existuje taková věc, jako je rychlost přenosu dat – množství informací, které kódují obraz v jednotce času a odpovídajícím způsobem a podmíněný indikátor kvality obrazu a zvuku. Čím vyšší je bitrate, tím lepší je obraz. To je důvod, proč na torrentu najdete verze stejného filmu se stejným rozlišením, ale různé velikosti.

Navíc je zde superfine video s frekvencí 60 snímků za sekundu. Oni váží více a vyžadují více vysokorychlostní internet.

Je pravda, že online hry jsou tak nenáročné na rychlost internetu?

Ano, většina hraček, jako je CS, Dota 2, WoT, WoW a dokonce GTA 5 je víc než dost, jen jeden megabit za sekundu pro více hráčů, ale v tomto případě se stává rozhodujícím ping – doba, po kterou je signál jde z vás na herní server a zpět. Čím menší je ping, tím menší je zpoždění ve hře.

Bohužel je nemožné v předstihu znát i přibližný ping v konkrétní hře přes konkrétní poskytovatele, protože jeho hodnota není konstantní a závisí na mnoha faktorech.

Proč během videohovorů je obraz a zvuk z partnerů pro mě normální, a od něho k nim – ne?

V tomto případě je důležitá nejen příchozí, ale i odchozí rychlost internetu. Často poskytovatelé neurčují odchozí rychlost v tarife, ale můžete si sami ověřit pomocí stejného Speedtest.net.

Chcete-li vysílat prostřednictvím webové kamery, je dostatečná odchozí rychlost 1 megabit za sekundu. V případě HD kamer (a dokonce i Full HD) se zvyšují požadavky na výstupní rychlost.

Proč mají poskytovatelé internetu tarify v rozmezí od 20 do 30 megabitů za sekundu?

Protože čím vyšší je rychlost, tím více peněz můžete získat od vás. Poskytovatelé by mohli ušetřit tarify “z minulosti” rychlostí 2-10 megabitů za sekundu a snížit jejich náklady na 50-100 rublů, ale proč? Je mnohem výhodnější zvýšit minimální sazby a ceny.