חופשת לידה: כיצד לחשב, להנפיק ולקבל תשלומים

מהי חופשת לידה?

בנובמבר 1917 אימצה מועצת הקומיסרים העממיים של ה – RSFSR את הצו “על קצבת לידה”. מאז, התקופה שבה אישה מתכוננת לאמהות ומטפלת בילוד נקראת בדרך כלל חופשת לידה או צו.

מבחינה משפטית, הגזירה מחולקת:

  1. חופשת לידה (רק בעתיד אמא יכולה לקחת את זה).
  2. השאירו לטפל בילד (יכול לקחת אבא או, למשל, סבתא).

שניהם ניתנים ומשולמים רק אם העבודה היא רשמית והמעביד מבצע ניכויים לקופת ביטוח לאומי.

במשך תקופת חופשת הלידה, האישה שומרת על מקום עבודתה.

כמה זמן חופשת הלידה נמשכת?

אמא לעתיד צריך להתכונן ללידה, וטיפול בתינוק דורש הרבה זמן ומאמץ. כמדד של תמיכה חברתית, המדינה מבטיחה נשים עובדות הזכות לחופשת לידה (BIS).

חופשת הלידה כוללת תקופת לידה ואחרי לידה. התאריך הצפוי של הלידה נקבע על ידי הגינקולוג. הרופא גם רושם לבית החולים הריון ולידה.

בדרך כלל, הצו עוזב בשבוע 30, ואת חופשה המתאים הוא 140 ימים.

במקרים מסוימים, אישה יכולה ללכת על צו מוקדם יותר, ולאחר מכן משך שלה יהיה ארוך יותר.

חופשת לידה: משך החופשה

כאשר אימוץ או אימוץ של אישה, רק את החלק שלאחר הלידה של החופשה מסופק עבור B & R – 70 יום עבור ילד אחד ו 110 עבור שניים ועוד.

כדי להאריך את החלק שלאחר הלידה על ידי B & R, אתה צריך לרשום בית חולים אחר ולכתוב בקשה למעסיק.

האם אני עדיין יכולה להאריך את חופשת הלידה?

ניתן לצרף חג רגיל ל- BiR. על פי סעיף 260 של קוד העבודה של הפדרציה הרוסית, אתה יכול לקחת חופשה מתוכננת:

  • לפני היציאה לצו (לפני שבוע 30 של ההריון);
  • לאחר סיום החופשה עם בי”ר (לאחר 140 יום);
  • לאחר סיום חופשה על הטיפול של הילד.

יחד עם זאת, לא משנה אם האישה עבדה בארגון במשך שישה חודשים ובאיזה תאריך היא היתה לשים את לוח הזמנים של החגים.

כיצד להגיש בקשה לחופשת לידה?

כדי להמשיך את הצו, אתה צריך לכתוב בקשה למנהל.

בכותרת הבקשה יש להזכיר את השם. ואת המיקום של הראש, כמו גם את שמו של הנמען. הטקסט צריך לכלול בקשה לחופשה ב- B & R (עם תאריכים על בסיס בית החולים) והטבות שנצברו. בסוף – חתימה עם פענוח ותאריך. למסמך עליך לצרף גיליון אי-יכולת לעבודה.

על פי הבקשה בארגון, ניתן צו למתן חופשת לידה. אישה מתוודעת אליו תחת החתימה. ובתוך עשרה ימים היא מקבלת לידה.

כיצד משולם חופשת הלידה?

בצו, האישה מקבלת את הקצבה המתאימה.

הקצבה להריון ולידה משולמת בכל פעם ובסך הכל עבור כל ימי החופשה.

דמי ההיריון והלידה (PPBiR) הם 100% מהרווחים הממוצעים לשנתיים שקדמו לצו. זה מחושב על ידי הנוסחה הבאה:

PPBiR = הכנסה 2 שנים לפני הצו / 730 או 731 ימים × מספר ימים של הצו.

במקביל, הרווחים הממוצע לא יעלה על המקסימום שנקבע בחוק: בשנת 2015 סכום זה היה 670 000 רובל, בשנת 2016 – 718 000 רובל. בנוסף, מתוך מספר הימים הכולל בתקופת השכר, לא נכללו ימי מחלה, חופשה על חשבון עצמו, תקופת חופשה ותקופות אחרות שבהן העובד אינו צובר דמי ביטוח.

אתה יכול לחשב את דמי הלידה באמצעות המחשבון באתר האינטרנט של קרן ביטוח לאומי. מאחר שחישובי הלידה מחושבים על בסיס רשימת חולים, החישוב נעשה הן עבור תשלום דף נכות.

אילו הטבות אחרות משולמות לאמהות?

בנוסף לאמהות, אישה זכאית לצפות למספר הטבות נוספות (בתוספת הון הלידה בהולדת הילד השני ואחריו).

  1. הקצבה לרישום מוקדם היא 613 רובל (נכון לפברואר 2017). היא משולמת יחד עם BIS אם האישה שאלה את הרופא לפני 12 שבועות של הריון וכתב את הבקשה המתאימה למעסיק.
  2. הקצבה להולדת ילד – 16 350 רובל (נכון לפברואר 2017). ששולמו בכל פעם לאחד ההורים. אם אמא שלך עושה, היא חייבת לכתוב הצהרה, לצרף את תעודת הלידה של הילד ותעודה כי אבא לא השתמש הקצבה.
  3. קצבת ילדים של עד שנה וחצי היא 40% מהרווחים הממוצעים.

חופשת לידה: הטבות לאמהות עתידיות

מי יכול לצאת לחופשת לידה?

בסוף החג בבייר, אישה יכולה לקחת חופשה לטיפול בילד או ללכת לעבודה. במקרה האחרון, אבא, סבתא או קרוב משפחה אחר שיכול לשבת עם התינוק יכול לארגן חופשה בילדים. הם יכולים לקבל הטבות.

השאיפה לטפל בילד יכולה להימשך עד שהגיע התינוק 3 שנים, אבל רק 1.5 שנים הראשונות משולמים.

בתקופה שבין 1.5 ל -3 שנים משולם פיצוי חודשי – 50 רובל.

האלגוריתם לחישוב קצבת הילדים הוא:

SDAS = הכנסה שנתיים לפני הצו / 730 או 731 ימים × 30.4 × 40%.

יחד עם זאת, אותן הגבלות חלות גם בחישוב הקצבת ה- BiR.

ניתן להגיש בקשה לקבלת קצבת ילדים בתוך 6 חודשים מרגע שהילד מגיע לגיל 18 חודשים. הזכות היא נשארת, גם אם אתה הולך לעבוד על בסיס משרה חלקית או לקחת עבודה בבית.

כיצד להגיש בקשה לטיפול בילדים?

כדי לצאת לחופשה לטפל בילד ולקבל את ההטבה המתאימה, עליך לכתוב בקשה למעסיק ולצרף אליה:

  • תעודת הלידה (אימוץ) של הילד;
  • תעודה הקובעת כי ההורה השני או אף אחד מההורים אינו מקבל את ה – PPRS;
  • תעודת הכנסה ממקום העבודה הקודם (אם השתנתה בשנתיים האחרונות);
  • אישור ממקום העבודה בשילוב, כי אין צבירה של PPRD (אם העובד הוא עובד במשרה חלקית).

[/ lh-card]

האם ניתן לדחות אישה בצו?

על פי סעיף 261 של קוד העבודה של הפדרציה הרוסית, מעסיק לא יכול לסיים את חוזה ההעסקה עם אישה בהריון ואישה בצו.

לא ניתן לדחות את האישה בצו, גם אם יחסי העבודה היו זמניים: חוזה עבודה לטווח קצר הוארך עד תום חופשת B & R.

יוצא מן הכלל הוא חיסול של ארגון. אבל גם אם החברה תיכשל, תוכל האם לקבל את ההטבות המגיעות לה דרך רשויות ההגנה החברתית.