Jak se naučit, jak vařit od nuly v co nejkratším čase

Naučte se nové techniky

Chcete-li se naučit vařit, musíte procvičit několik základních technik vaření. Prakticky každý ví, jak se smaží, vaří a vaří. A nyní se pokuste něco vařit takto:

 • Steer-frai. Velmi rychlé pražení. Potřebujete nalijte velmi málo oleje, rozdělte je do pánve, počkejte, dokud se nezahřívají, a nechte je připravit. Míchadlo Stir-frai předpokládá stálé míchání. Někdy můžete přidat speciální omáčky (tuto omáčku najděte jednoduše – na obalu se označí, že se jedná o omáčku na hranolky).
 • Pečení. Ideální způsob vaření zeleniny. Nevyžaduje žádné dovednosti: je třeba dát zeleninu do pánve nebo do pekáče, sůl, posypat s vašimi oblíbenými bylinkami a kořením, nalít olej a dát do předehřáté trouby. Obtížemi je pouze vyjímat zásobník na pečení včas.
jak se učit vařit: pizza
Annie / Flickr.com
 • Karamelizace. Něco mezi pražením a neklidem. Dlouhý proces, který pomáhá “vytáhnout” cukr z potravin (jako je cibule nebo mrkev) a přeměnit ho na karamel. Hotový produkt je charakterizován sladkou chutí, tmavou barvou a silnou vůní. K čemu je tato technika? Pomáhá vyrábět obyčejné potraviny chutnější nebo je používá při vytváření neobvyklých jídel. Například karamelizovaná cibule může být použita jako přísada při přípravě omáčky na steak, koláčovou náplň nebo základnu pro slavnou francouzskou polévku.

Naučte se přísady

Proč vařit tak skvěle? Protože je to velmi zábavné a zajímavé. Bavte se – pokuste se najít pět různých způsobů, jak vařit kuřata se zeleninou. Ukázalo se, že můžete udělat pastu, vařit polévku, pečte všechno dohromady, připravte guláš nebo smažte tenké plátky v asijském stylu.

Naučte se také některé kombinace win-win. Udělat jim chutné jídlo bude docela těžké.

 • Ryby a citrón. Kombinace, kterou lze použít pro smažení, pečení a pro jakoukoli jinou metodu vaření ryb.
 • Rajčata, česnek, paprika, sýr. První tři ingredience jsou ideálně kombinovány v polévkách, omáčky, dušeně a pečení. Je zřejmé, že těstoviny nebo pizza z prvních tří složek jsou dokonale doplněny sýrem.
jak se učit vařit: pizza
Esimpraim / Flickr.com
 • Vejce a slanina, zelenina a slanina. Faktem je, že samotná slanina je nezajímavým produktem. Má však charakteristickou jasnou chuť. V kombinaci se smaženými vejci získáte dokonalou rovnováhu. Totéž platí pro zeleninu. Bacon jim dává kouřovou poznámku, dělá to chutnější a intenzivnější.
 • Meloun a šunka. Salát, ve kterém jsou kusy sladkého a voňavého melounu a plátky lahodné šunky, nemůže být špatné. Můžete také přidat zralé fíky. Existuje způsob, jak tuto kombinaci potravin ještě zlepšit: vypít sklenku dobrého vína.
 • Drůbež a ovoce (kuřecí a pomerančové, kachní a jablečné). Není nutné pokrýt maso s ovocem ze všech stran, napodobující roh hojnosti. Buďte kreativní: do marinády přidejte marinádu; udělej jablečnou omáčku ptákovi. Nebojte se. Bude to výjimečně chutné.

Naučte se používat koření

Nestačí pochopit pouze složky. Také potřebujete studovat koření. Zachytili jsme několik klasických, časově prověřených kombinací, díky nimž se vaše jídlo jistě stane světlejším. Nesmíte však zastavit to, co bylo dosaženo, a pokusit se spojit nové koření.

Pro zeleninu

 • Černý pepř, česnek, rozmarýn.
 • Černý pepř, česnek, kopr, křen, celer.
 • Černý pepř, červená paprika, česnek, kopr, petržel, křen.
jak se učit vařit: koření
Susy Morris / Flickr.com

Pro masové pokrmy

 • Anýz, koriandr, kopr, muškátový oříšek, bílý pepř, paprika.
 • Fenykl, celer, kardamom, cibule, bílý pepř.
 • Sladká paprika, černá pepř, hřebíček, zázvor, cibule.

Pro polévky

 • Majoránka, máta, rozmarýn, šalvěj, pikantní, tymián.
 • Celer, majoránka, petržel, slané, bazalka.
 • Všechny druhy kytic se zdobí: francouzština, němčina, angličtina.

A ještě jedna myšlenka: prostudujte složení hotových koření a najít zajímavé kombinace pro sebe. A pak sami sbírejte tuto kombinaci, abyste se ujistili o kvalitě směsi bylin.

Naučte se používat citron

Pokud se bojíte, aby se nádoba příliš slila, začněte s pokrmy, které nemohou být zkaženy citronem. Nejprve připravte ryby. Poté přidáme citronovou šťávu do zeleniny (například brokolice před pečením). Lemon je také umístěn v solyanka. Dokonale podtrhuje chuť této bohaté polévky. Toto ovoce může být používáno téměř všude, pouze je třeba to udělat pečlivě. Pokud střílíte citrónovou kůru, nezakrývejte bílou část pod kůži – je hořká.

Použijte sýr

Nemá ráda sýr – téměř zločin. Existuje tolik různých chutí, které stačí najít vlastní. Brynza, měkký sýr, tvrdý sýr, sýr s plísní … Může být použit jako hlavní složka nebo jako koření. Obecně platí, že je obtížné bez sýra.

Sůl se sójovou omáčkou

Nezapomeňte zkusit vařit sójovou omáčkou. Pokud se asijské poznámky v pokrmy, které se vám líbí, bude to skvělé.

McPig / Flickr.com
McPig / Flickr.com

Za prvé, sójová omáčka dokonale zdůrazňuje chuť zeleniny, masa a ryb.

Za druhé, pokud máte ráda sójovou omáčku, můžete předem připravit přísady a pak za pár minut připravit jemnou rýži se zeleninou a mořskými plody, ramenem, udonem s vývarem a tak dále. Sójová omáčka kombinuje přísady do jednoho chutného jídla.

Pokud se vám líbí a víte, jak vařit sójovou omáčkou, zkuste také připravit něco s miso pastou.

Spřátelejte se podle zájmů

Jaký nůž na krájení masa a jak – chleba? Je normální, že vývar je pokryt hustou pěnou? Co s tím dělat? Co by mělo být normální krém? Tyto a další otázky, které se nevyhnutelně objeví během vaření, je třeba se zeptat někoho. Můžete vyhledávat odpovědi na Internetu. Ale je lepší, když máte přátelské přátele – přátelé, kteří se chtějí naučit vařit. Můžete se naučit, jak vařit a knihy, pokyny a videa. Ale je lepší mít “společníka v neštěstí” a učit se tajemství vaření společně.