Jak si vyrobit ochucený olej doma

Aby bylo ochucené máslo snadné a hotový produkt byl dlouho uložen a nezhoršil se, musíte se seznámit se základními pravidly. Pozorujte je tak, aby se bakterie v lahvičce nerozmnožovaly s ochuceným olejem. Pokud nedodržíte pravidla, riskujete zničení produktu, otravu nebo botulismus.

aromatizovaný olej
Kate Dugas / Flickr.com

Základní pravidla pro přípravu ochucených olejů

 1. Všechny přísady důkladně vypláchněte a důkladně osušte. Nejlepší je nechat sušené bylinky a koření celou noc. Bakterie se nerozmnožují v oleji, ale mohou se vyvíjet ve vodě, která zůstala na listech a stoncích bylin.
 2. Bez ohledu na to, jaké nádoby nebo lahve používáte, vypláchněte, dezinfikujte a vysušte.
 3. Když připravujete ochucený olej, uložte jej do chladničky. Doba použitelnosti takového výrobku je 30 dní.
 4. Nepoužívejte aromatizovaný olej na smažení a hluboké smažení. Částice bylin a koření spálí a dávají nepříjemnou chuť a vůni.
 5. Před použitím oleje vyjměte z chladničky a nechte jej 20 minut. Nechte zahřát na pokojovou teplotu.
 6. Ve všech receptech se používá extra panenský olivový olej. Může být nahrazen bezsrstým olejem bez zápachu.

1. Citronový olej

Složky

 • 250 ml olivového oleje;
 • kůra dvou citronů.

Příprava

Olej zahřejte na malé teplo. Neměl by se vařit. Přidejte citronovou kůru do pánve a nechte 20 minut vychladnout. Poté vypněte oheň. Když olej ochladil, nalijte do lahve. Nefiltrovejte.

Použijte

Můžete doplnit saláty, přidat k pokrmům z ryb nebo drůbeže.

2. Kořeněný kořeněný olej

Složky

 • 250 ml olivového oleje;
 • 2 lžíce sušených chilli papriček.

Příprava

Chopte (ruce nebo lžíci) celou papriku. Ohřejte olej v pánvi. Chili vločkami vložte do pánve a zahřejte dalších 5 minut. Když olej ochladil, nalijte do lahve. Nefiltrovejte.

Použijte

Do pečené zeleniny můžete přidat asijské pokrmy, pizzu, masové pokrmy.

3. Bazálový olej

Složky

 • 250 ml olivového oleje;
 • 30-50 g čerstvých listů zelené bazalky.

Příprava

Vložte listy bazalky do mixéru, přidejte máslo, rozměřte do brambor. Směs zahříváme v pánvi na 45 sekund. Vylijte horký olej jemným sítkem do nádoby, abyste odstranili částice listů bazalky. Olej by měl vychladnout. Na spodku kontejneru uvidíte tmavé sraženiny. Skládá se z vody a nejmenších zbytků bazalky. Nalijte olej do lahve, snažte se udržet sediment v nádobě.

Použijte

Můžete si osvěžit pokrmy italské kuchyně.

4. Rozmarýnový olej

Složky

 • 250 ml olivového oleje;
 • 3-6 větví rozmarýnu.

Příprava

Dejte rozmarýnu do pánve a přidejte máslo. Zahřejte 5 minut. Když olej ochladil, odstraňte větvičky rozmarýnu a přeneste je do nádoby (lahvičky). Poté vylijte olej tam.

Použijte

Můžete přidat do pokrmů masa a ryb.

5. Česnekový olej

Složky

 • 250 ml olivového oleje;
 • 1 velká hlava česneku;
 • šťáva z poloviny citronu.

Příprava

Oloupeme stroužky česneku, vložíme do misky a nalijeme citrónovou šťávu. Míchat, ponechat 15 minut. Předehřejte troubu na 180 stupňů. V jedné vrstvě rozetřete denníky do talíře. Nelíjejte citrónovou šťávu: je to stále užitečné.

Česnek nalijte celým olejem. Pečeme 30 minut. Vyjměte formu z trouby a nechte ji vychladnout. Odečtěte denticule z formy do kontejneru. Můžete je nalít se zbývající citrónovou šťávou a čistým olejem, dát do ledničky a pak použít tuto směs v jiné misce. Olivový olej z pekáče se nalije do lahve.

Použijte

Univerzální olej, který je vhodný pro jakýkoli pokrm.

Všechny recepty mohou být implementovány jiným způsobem. Nemůžete se zahřát, ale smíchejte olej a koření v láhvi tmavého skla. Pak by měl být tento olej podáván po dobu 12-14 dnů. Tento způsob přípravy však není vhodný pro česnekový olej, protože se může zhoršit nebo stát se nebezpečným pro zdraví.

6. Aromatický olej pro čerstvý chléb

Toto máslo je samo o sobě vynikající a může se stát nepostradatelnou součástí snídaně. Kombinace koření je ideální pro čerstvý chléb. Proto je to tak hezké, aby se do tohoto ochuceného oleje ponořil balíček z bagety.

Složky

 • 500 ml olivového oleje;
 • 1 lžíce sušené bazalky;
 • 1 lžíce sušené petrželky;
 • 1 lžička tymiánu;
 • 1 čajová lžička sušené oregano;
 • 1 čajová lžička černého pepře;
 • ½ čajové lžičky sušeného rozmarýnu.

Příprava

Zahřejte koření v pánvi ke zvýšení vůně. Nalijte zahřáté koření do lahve a naplňte olejem. Takový olej lze okamžitě přivést ke stolu.

Použijte

Olej se podává v malých těstovinových miskách s čerstvým chlebem na snídani nebo jako občerstvení na víno (spolu s bagetou). Před podáváním můžete sůl a přidat jemně nasekaný česnek. To jde dobře s strouhaným tvrdým sýrem, olivami a sušeným masem.

Loading...