Praktický průvodce pro použití automatu

ikona automatuAutomator je neuvěřitelně uživatelsky příjemný program z Mac OS X, který vám umožní automatizovat některé rutinní a každodenní operace. Bohužel většina nových uživatelů Mac ani neví, o existenci tohoto nástroje. Takže se dnes pokusím o opravu a pomocí ilustrativních příkladů ukázat základní principy tvorby mini-programů, které se nazývají “procesy” (workflow).

Skupinové přejmenování obrázků

Pravděpodobně začneme poměrně jednoduchým úkolem skupinového přejmenování obrázků podle konkrétní masky obsahující název souboru, jeho číslo a aktuální datum. Pokud existuje několik takových souborů, můžete je přejmenovat ručně, ale s velkým počtem souborů, doporučuji používat služby Automator.

Chcete-li spustit nástroj, stačí najít jeho ikonu v horní části adresáře Applications nebo použít svůj oblíbený spouštěč k spuštění aplikací / systému Spotlight. A pár sekund předtím, než uvidíme okno aplikace, stejně jako seznam dostupných šablon:

 • “Proces” je nejjednodušší sekvence akcí, které lze spustit přímo z automatu.
 • “Program” je samostatný proces a lze jej uložit jako běžnou aplikaci Mac OS X s rozšířením * .app.
 • “Služba” je proces, který závisí na kontextu, může být použit v celém systému nebo v jednotlivých aplikacích.
 • “Akce složky” je spuštěna pouze pro složku zadanou v této složce a je inicializována s objekty, které jsou k ní přidány.
 • “Print plug-in” se používají k vylepšení možností dialogu pro tisk.
 • “Připomenutí ICal” jsou procesy, které jsou spuštěny událostmi přidanými do aplikace iCal.
 • A nakonec “Plugin Image Capture” lze použít v odpovídající aplikaci pro zpracování fotografií nahraných z fotoaparátu.

automator-01

V našem případě vyberte “Akce složky” – a předtím, než se zobrazí okno rozděleno do 2 oblastí. V levé polovině je knihovna (seznam dostupných akcí a proměnných) a vpravo je okno pracovního postupu, ve kterém můžete přetahovat položky z knihovny.

S volbou umístěnou v horní části okna procesu (přímo pod panelem nástrojů) musíte vybrat složku. Pro ni a naše akce budou vykonány:

automator-02

Potřebujeme problém vyřešit v kategorii “Soubory a složky”. Nejprve je třeba vyhledat a přetáhnout do okna pracovního postupu akci s názvem “Přejmenovat objekty aplikace Finder”. Vzhledem k tomu, Automator změnit jejich jména, budeme vyzváni, aby se automaticky přidat další akci, která vám umožní uložit původní soubory do jiné složky (Rozhodl jsem se, aby kopie, ale to neznamená, že budete muset dělat stejně dobře).

Nyní, v prvním rozbalovací nabídce naší akce, vyberte možnost “Zlepšit” a přizpůsobit formát nového názvu podle vašeho uvážení. K tomu je to dost snadné, protože v dolní části akce je příkladem.

  7 Wege, um an der Crypto-Währung zu verdienen

Chcete-li do názvu souboru přidat aktuální datum, musíte znovu přetáhnout do okna pracovního postupu položku “Přejmenovat objekty náhledu”. Teprve tentokrát místo položky “Provést konzistenci” vyberte položku “Přidat datum nebo čas” (přesněji se zvolí automaticky) a nastavte parametry dle vlastního uvážení:

automator-03

Proces můžete snadno otestovat: uložte jej a přetáhněte skupinu souborů do složky zadané na začátku. Po chvíli – záleží na velikosti a počtu souborů – jejich názvy se automaticky změní. Vidíte, jak jednoduché to je?

Změna velikosti skupin

Zkomplikujeme úkol. Předpokládejme, že máme velký počet snímků (fotografií), které je třeba snížit. Chcete-li vyřešit tento problém, musíme vybrat šablonu “Program”.

automator-04

Nicméně předtím, než se ponoří řešit problém “na čele”, navrhuji, abych vypracoval řadu nezbytných opatření. Za prvé byste měli požádat uživatele, aby vybral fotografie, jejichž velikost chceme změnit. Kromě toho je žádoucí pracovat nejen s původními soubory, ale s jejich kopiemi, takže je vždy možnost vyzkoušet nová nastavení pro náš proces. A zkopírujeme menší obrázky do samostatného adresáře.

Nyní můžete pokračovat v přípravě našeho mini-programu. Nejprve je třeba vyhledat a přetáhnout akci “Vyhledat objekty hledání” v kategorii “Soubory a složky” (nebo pomocí vyhledávacího panelu) do okna pracovního postupu. Zde můžete zadat název okna, počáteční složku a typ dat. Nezapomeňte nastavit zaškrtávací políčko pro více výběr.

Chcete-li pracovat s kopiemi souborů, doporučuji najít v knihovně akci “Kopírovat náhledové objekty” a specifikovat cílový adresář. Další akce je v kategorii “Fotografie” a nazývá se “Zoom Image”. V nastaveních můžete určit velikost výsledného obrázku v pixelech nebo procentech.

Mimochodem, ve spodní části každé akce jsou tři karty: Výsledky, Parametry a Popis. Takže pokud chcete, aby Automator pokaždé nabízí zadat požadovanou velikost obrazu, když dělá to, zaškrtněte políčko „Zobrazit akce in progress“ v nastavení Vlatko (pokud je to žádoucí, tato volba může prodloužit dosavadní proces definovat specifický název soubory pro přejmenování).

Pokud si všimnete, z každé akce přijde trojúhelníková šipka, která je výsledkem jeho práce. Tyto výsledky se poté použijí jako další vstupní parametry.

A ještě jeden trik: zaškrtnutím políčka Zobrazit akci v akci se aktivuje volba “Zobrazit pouze vybrané objekty”. Takže nebudete moci zobrazit celé okno akcí, ale pouze některé prvky. Například pole pro zadání požadované velikosti.

A na konci procesu musíme snížit snímek do nového adresáře. Chcete-li to provést, potřebujeme akci “Nová složka” z kategorie “Soubory a složky”.

  Co potřebujete vědět o rozlišení 4K v počítači

automator-05

Uložený program se bude chovat stejně jako každá jiná aplikace v systému.

Otevřeme určité webové stránky při spuštění prohlížeče

Téměř každý den běžím Safari a začínám pracovat se stejnými webovými stránkami. Tak proč ne vytvořit aplikaci, která bude dělat to automaticky?

Budeme potřebovat šablonu “Aplikace” a dvě akce, které jsou v kategorii “Internet”:

 • “Získat vybrané adresy URL”, v nastaveních které specifikujeme naše oblíbené webové stránky;
 • a akci “Zobrazit webové stránky” a otevřít je ve výchozím prohlížeči.

automator-06

Extrahujte text z PDF

Jedná se o poměrně jednoduchý, ale pohodlný skript pro Automator, který někdy umožňuje ušetřit čas. To vám umožní extrahovat text z PDF dokumentu (samozřejmě v takovém nástroji by měly být jen text, nikoli naskenované obrázky) a uložit jej jako samostatný soubor s nebo bez formátování.

Chcete-li problém vyřešit, potřebujeme pouze jednu akci se stejným názvem “Extrahovat text PDF” umístěný v kategorii “Soubory PDF”. Přetáhněte ji do okna pracovního postupu a přizpůsobte nastavení, jak chcete:

automator-07

Všimněte si, že jsme neuvedli do procesu akci „request objekt Finder», takže po spuštění může být přetáhnout libovolný soubor pdf, které mají být zpracovány přímo na naší ikonu aplikace v Docku. Tento soubor bude sloužit jako vstupní parametr pro tento proces.

Uložte obsah schránky do textového souboru

Dále se seznamujeme s různými šablonami Automator a v tomto procesu navrhuji vytvořit službu, která uloží obsah schránky do textového souboru, který jsme zadali. Požadovaná šablona se nazývá “služba”. Nebudu naučit žádné počáteční údaje, ale “bude jednat podle situace”. Proto nebude mít vstupní data, která je požadována v rozevíracím seznamu nad oknem pracovního postupu.

Dále se pracovní prostor kopírovat akci „Get obsah schránky“ z kategorie „Servis utilit“ (nemá nastavení) a akce „Nový textový soubor“ z kategorie „Text“.

automator-08

Naši službu je třeba dát lidskému jménu, abychom jej mohli najít bez problémů v nabídce “Služby” jakékoliv aplikace …

automator-09

… a v případě potřeby jej přiřadit zkratku v aplikaci System Preferences.

  5 Alternativy k jednotě v Ubuntu

automator-10

A pokud jste nahradit akci „Nové textového souboru“ na „Text do zvukového souboru“, pak jako výsledek procesu, dostanete zvukovou stopu k obsahu schránky, nahrané s vestavěným-in Mac OS X. text-to-speech.

automator-11

Tato funkce byla obecně vyvinutá speciálně pro osoby se zdravotním postižením, ale pokud je to žádoucí, může být použita pro zábavní účely.

Snadná automatická záloha

Pokračujeme v komplikování tohoto úkolu a nyní navrhuji vytvoření jednoduchého zálohovacího systému, který bude pracovat, když dojde k události v programu iCal. K tomu využijeme jeho schopnost spouštět konkrétní aplikaci nebo soubor jako připomínku události.

automator-12

V nástroji Automator vybereme nový typ šablony – “Připomenutí iCal” a potom přetáhněte tři akce z kategorie “Soubory a složky” do okna pracovního postupu:

 • “Získejte určené objekty aplikace Finder” (pomocí tlačítka Přidat vyberte požadovanou složku pro zálohování).
 • “Získat obsah složek” pomocí možnosti “Opakovat pro každou nalezenou podsložku”.
 • A “Kopírovat objekty aplikace Finder” (pro to musíte zadat cílový adresář a umožnit výměnu stávajících souborů).

automator-13

Jakmile proces uložíte, začne se iCal a událost s názvem vašeho procesu bude automaticky přidána pro nejbližší čas. Tuto událost můžete změnit podle vlastního uvážení a vytvořit zcela novou nezávislou událost, která naznačuje, že je třeba spustit náš program v části s připomínkami:

automator-14

Ukončete všechny aplikace

Někdy je třeba dokončit všechny spuštěné aplikace, které narušují práci nebo obsazují téměř všechny volné zdroje vašeho počítače. V takovém případě můžete použít speciální nástroj, jako je Blitz, jeden z tipů pro soustředění na Mac OS X, nebo začít pracovat od začátku a zavírat všechny aplikace jednou za sebou.

Takovýto pracovní postup bude vyžadovat pouze jednu akci, která je navržena ve formě programu. Tato akce se nazývá podobně – “Ukončit všechny programy” (je to v kategorii “Nástroje”). I vy můžete přidat některé výjimky. V “náročných okamžicích” stačí spustit naši mini-aplikaci, chvíli počkejte a znovu si užívejte rychlost Macu.

automator-15

To je všechno pro dnešek! Doufám, že tento článek vám pomůže nejen pochopit nádherný a užitečný nástroj Automator, ale také velmi zjednoduší některé rutinní operace. Nebojte se experimentovat, protože pokud chcete, můžete vycházet z některého z výše uvedených příkladů a změnit je podle vašeho uvážení.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top