Jak uvolnit místo na disku po instalaci systému Windows 10

Skutečnost, že potřebujete spoustu místa na disku pro instalaci systému Windows 10, není překvapující. Během aktualizace se stahují instalační soubory ze sítě, vytvoří se několik bodů obnovení a provede se úplná záloha předchozí verze systému Windows. Samozřejmě, že za všechno to není třeba ani tucet gigabajtů.

Pokud je na vašem pevném disku ještě dostatek volného místa, nemusíte se bát a nechat to na tom. Samotný operační systém nakonec odstraní všechny dočasné a nepotřebné soubory. Pokud však místo zůstalo v klidu, musíte pracovat tvrdě a vyčistit disk ručně. Zde je postup.

1. Klikněte na tlačítko “Start” a pak v nabídce, která se zobrazí, najděte položku “Možnosti”.

Spuštění systému Windows 10

2. Otevře se okno “Nastavení”. V něm vyberte ikonu “Systém” a přejděte do části “Úložiště”.

Úložiště Windows 10

3. Zde uvidíte seznam dostupných disků a množství volného místa na každém z nich. Klikněte na disk, kde je třeba jej uvolnit.

Windows 10 disky

4. V dalším okně uvidíte podrobný rozvrh datových typů, které zaberou místo na disku. Klepnutím na každou položku získáte další informace, stejně jako možnost odstranit nepotřebné soubory a složky. To byste měli věnovat nejdřív pozornost.

Windows 10 uvolní místo

  • “Systém a rezervováno”. Zde můžete odstranit kopie systémových souborů, které jsou uloženy, abyste obnovili předchozí stav počítače. Ale je lepší to udělat jen tehdy, když vše funguje dobře pro vás.
  • “Aplikace a hry.” V této sekci si můžete prohlédnout programy, které jste nainstalovali, a odstranit staré nebo méně používané programy.
  • “Dočasné soubory”. Nejzajímavější pro nás sekce, ve kterých můžete s čistým svědomím, bez suti, dočasné soubory, a co je nejdůležitější, zálohování předchozí verze systému Windows. Celkově tento postup přinese několik desítek gigabajtů, ale nezapomeňte, že poté nebudete moci vrátit zpět. Takže myslím dvakrát.
  • “Ostatní”. Zkušení uživatelé mohou v této části hloubit. Zde budou moci najít instalační soubory systému Windows 10 a některé další věci, které byste se měli zbavit.

Obecně platí, že takové vyčištění systému Windows 10 po instalaci může snadno uvolnit 30-40 GB místa na disku. Ale ještě jednou vás chceme varovat, že všechny výše popsané kroky by měly být prováděny záměrně. Musíte vytvořit záložní kopii důležitých dat pro vás.