7 עובדות מעניינות מחייו של אלברט איינשטיין

שמו של אלברט איינשטיין הוא מקום מיוחד בהיסטוריה של האנושות. עבודותיו המדעיות הניחו במידה רבה את יסודות הפיסיקה המודרנית, וחברותיות, ידידותיות, עליזות וקסם שאין דומה לו הפכו אותו לאישיות האהובה והמוכרת ביותר בהיסטוריה של המדע. היום אנחנו רוצים להציג בפניכם כמה עובדות לא ידועות מחיי המדען האגדי.

המחבר של תורת היחסות היה מוטל בספק

ההישג העיקרי והחשוב ביותר של אלברט איינשטיין הוא תורת היחסות. עם זאת, הוא עבד על זה לא לבד, כמעט בו זמנית על אותה בעיה עבד המתמטיקאי הגרמני המפורסם דוד הילברט (דוד הילברט). המדענים ניהלו התכתבות פעילה והחליפו רעיונות והשיגו תוצאות. המשוואות האחרונות של תורת היחסות הכללית נגזרו על-ידין כמעט בו-בזמן, אך בדרכים שונות. עד לאחרונה, היה זה האמין כי גילברט קיבל אותם חמישה ימים קודם לכן, אבל שפורסם קצת מאוחר יותר מאשר איינשטיין, אז כל הכבוד הלך האחרון. אולם ב -1997 התגלו מסמכים חדשים, ובמיוחד טיוטותיו הגסות של הילברט, שמהם התברר שיש פערים משמעותיים ביצירותיו שחוסלו רק לאחר פרסום הפרסום של אינשטיין. עם זאת, המדענים עצמם לא ייחסו חשיבות רבה מדי לכך ואף פעם לא ערערו על עליונות הגילוי של תורת היחסות.

הוא לא היה תלמיד בבית הספר

אחת האגדות המפורסמות ביותר אומרת כי אלברט הצעיר לא היה הרבה זמן בבית הספר. ככל הנראה, מיתוס זה מופץ באופן בלעדי על ידי סטודנטים להרשים והוריהם, אשר ובכך לקבל תירוץ מפואר לכישלונות שלהם בלימודים שלהם. למעשה, מידע זה אין בסיס. אלברט איינשטיין למד היטב בבית הספר, ובמקצועות מסוימים הוא היה הרבה לפני עמיתיו. עם זאת, מוח מפותח מאוד ספקנות היו פרובוקטיביים מדי בתנאים של הספר הגרמני אז, כל כך הרבה מורים בכנות לא אהב אלברט. אולי בגלל זה, מאוחר יותר נולד מיתוס על הביצועים האקדמיים המסכנים שלו.

איינשטיין המציא מקרר

בנוסף למחקר התיאורטי בתחום הפיסיקה, הניח המדען גם כמה המצאות מעשיות. מעטים יודעים כי איינשטיין הציע את העיצוב של מקרר כי אין חלקים נעים, אינו דורש חשמל, ומשתמשת בעבודתה האנרגיה של התקני חימום מתח נמוך. איינשטיין מכר את הפטנט על המצאתו “Electrolux” בשנת 1930. עם זאת, החברה לא החלה הייצור של “אינשטיין מקררים”, כי לפי שעה עיצוב קומפרסור היה מאוד פופולרי. עותק העבודה היחיד נעלם ללא עקבות, והשאיר רק כמה תצלומים שלו.

האף-בי-איי ראה בו מרגל סובייטי

השקפותיו הפוליטיות של המדען המפורסם הושארו במידה מתונה, מה שגרם לתשומת לבו של ה- FBI. מאז הגיע איינשטיין לארצות הברית, הלך אחריו שירות זה בסתר, הביט במכתביו והקליט שיחות טלפון. עד מותו רשם התיק 1,427 עמודים. וסריוז שקל את התיאוריה שאיינשטיין הוא מרגל סובייטי, ולעתים אף היה איום של גירוש המדען מן הארץ.

הוא לא השתתף בפיתוח נשק גרעיני

בתקשורת כלשהי יש גרסה שאלברט איינשטיין לקח חלק פעיל ביצירת נשק גרעיני, ואז, כשהבין את הסכנה הפוטנציאלית שלו, הוא הפך להיות לוחם פעיל לפירוק הנשק. למעשה, בהתחשב בנסיבות הקבועות בפסקה הקודמת, לא היה מותר לפיזיקאי הגדול לירות בתותח בפרויקט מנהטן, שבמסגרתו פותחה פצצת אטום אמריקנית. עם זאת, הפרויקט הזה בא בעיקר הודות איינשטיין, כי בשנת 1939 הוא כתב מכתב לנשיא פרנקלין רוזוולט עם אזהרה כי גרמניה היה פעיל לחקור תגובות שרשרת גרעינית.

איינשטיין היה מעשן נלהב ומאהב נשים

wikimedia.org
wikimedia.org

למרות כל הישגיו המדעיים, אלברט איינשטיין היה פחות כמו מדען בדימוס שהקדיש את כל חייו למדע לבדו. הוא אהב לנגן בכינור, היה לו חוש הומור רב ותקשורת מוערכת. צינור עישון, במילותיו שלו, עזר לו להתרכז ולהתכוונן לעבודה, כך שהוא לא נפרד ממנה עד סוף ימיו. אפשר לכתוב רומן נפרד על הקשר של מדען עם נשים. פיסיקאי מוכשר וחביב מקסים נהנה מפופולריות רבה בקרב נשים. ביוגרפים של המדען מספר לפחות שש נשים עם מי הוא בזמנים שונים שמר על קשר, לא כולל תככים קטנים.

חידה של איינשטיין

עם שם של איינשטיין יש בעיה לוגית מעניינת, כי אתה יכול גם לנסות לפתור. על פי האגדה (עם זאת, לא אישר בשום מקום), זה היה בשימוש על ידי מדענים להעריך את היכולות המנטליות של העוזרים העתידיים שלהם. הוא האמין כי רק 2% של אנשים יכולים לפתור את המשימה הזאת ללא עט עם נייר. הנה מצבה.

יש חמישה בתים ברחוב.
האנגלי חי בבית אדום.
הספרדי יש כלב.
בבית ירוק הם שותים קפה.
האוקראיני שותה תה.
הבית הירוק עומד ממש מימין לבית הלבן.
מי מעשן זהב ישן, מגדלת חלזונות.
בבית הצהוב הם מעשנים את קול.
בבית המרכזי הם שותים חלב.
הנורבגי מתגורר בבית הראשון.
השכן של מי מעשן צ’סטרפילד, מחזיק שועל.
בבית הסמוך לבית שבו נשמר הסוס, עשן קול.
מי מעשן Lucky Strike, משקאות מיץ תפוזים.
היפנים מעשנים את הפרלמנט.
הנורווגי גר ליד הבית הכחול.
מי שותה מים? מי שומר את הזברה?

אם יש לך הצליח בכנות, ואז לכתוב את התשובה של הערות. רק תיזהר משום דבר, איינשטיין דואג לך!