20 שיעורים בפסיכולוגיה חברתית שיהיו שימושיים לכולם

1. חשוב לנו לתקשר עם אנשים

פסיכולוגים בארה”ב מצאו: 20% מהאנשים שקיבלו כרטיסי חג המולד מזרים גם שולחים להם ברכות. עבור המלצרים סיבה לקבל עצות נוספות אם הם מספרים על המתכון של מנות או לתת עצות.

2. אדם נוטה להעריך יותר ממה שהוא מחזיק ישירות

מחקרים הראו כי הנכונות למכור היא חלשה יותר מאשר הרצון לקנות. משתתפי הניסוי השתכנעו לקנות כוס ב -5 דולר, אך לאחר קבלתם, הסובבים סירבו למכור את הספל בפחות מ -10 דולר.

3. בגלל החום, אנחנו נעשים כעוסים יותר, ובגלל עצבות הקור

כאשר אתה מרוצה משהו, נראה כי החדר קר, ולא רוצה מנות חמות, במקום אלה קר. שיעור הפשיעה גבוה יותר באזורים חמים, ועוד פשעים מחויבים בימים חמים. הסיבה לכך היא כי החום מרגש את מערכת העצבים, ואנשים בטעות לייחס את זה לכל מצב חיים.

4. חיוך מדבק והוא יכול להגיד הרבה עלייך

פסיכולוגיה חברתית
konradbak / Depositphotos.com

בקולנוע, אדם צוחק יותר אם אנשים סביבו צוחקים. מצב נוסף: באולינג, גבר דפק שביתה והתחיל לחייך, רק פנה לחברים. זה חיוך לאישור חברתי, לא לשמחה לעשות משהו בהצלחה.

על פי מחקר אחד, תלמידים שהראו את חיוכו של דושן (החיוכים הכנים ביותר שמעורבים בשרירים סביב העיניים והפה) בתצלומים באלבום היו נשואים לעתים קרובות יותר ולעתים קרובות קראו לעצמם מאושרים כעבור 30 שנה. וסטודנטים עם חיוכים מבוטא פחות התגרשו הרבה יותר קרובות.

5. הציפיות משפיעות על קבלת ההחלטות

במחקר אחד, פסיכולוגים התקשרו למשתתפים ושאלו אותם אם הם רוצים להפוך באופן היפותטי למתנדבים של האגודה האמריקאית לסרטן. כאשר אותם אנשים התקשרו כמה ימים לאחר מכן ושאלו אותה שאלה, 31% מהמשיבים ענו בהסכמה, אם כי בפעם הראשונה רק 4% הסכימו.

6. אנחנו מתנהגים אחרת אם אנחנו זוכרים את עצמנו

לפני הפצת הבדיקה, נאמר לנבדקים כי גברים ונשים צוברים מספר שונה של נקודות. לאחר מכן, שיעורי המשתתפים ירדו בחדות. והתוצאות של גברים ירדו לאחר שהתקשר עם אישה מושכת. ועוד מצב: כאשר ילדים הולכים למסיבת ליל כל הקדושים, הם לוקחים הרבה ממתקים; אבל אם הילד משאיר לבדו וחוץ מזה הוא נשאל שם, הוא ייקח הרבה פחות ממתקים.

  כמו מוחצן ו מופנם להסתדר יחד

7. תצפית חיצונית לפעמים עוזר, אבל לא במהלך הארוחות

אם אתה צופה בעת ביצוע משימה פשוטה, התוצאות יגדל, ואם במהלך קשה או משימה הקשורים בהשגת מיומנות חדשה, התוצאות יקטן. אגב, תכונה זו היא טבועה לא רק לאנשים, אלא גם תיקנים (!). השכנות בחדר עם אחרים יש השפעה נוספת: אם התיקון נמצא בחדר (אפילו בפינה), אנשים מתחילים לעבוד לאט יותר. בנוסף, אנשים, כמו בעלי חיים, לאכול יותר אם הם לוקחים מזון בנוכחות של מישהו.

8. דרך יעילה להשיג אדם לעשות משהו היא להשוות את זה עם חברים

בחברת חשמל אחת הם ניסו לשכנע אנשים לחסוך את החשמל בבית. לשם כך, כרזות עם הכיתוב “השכנים שלך מופחת צריכת החשמל” הונפקו. כתוצאה מכך, צריכת האנרגיה הביתית ירדה ב -2%. שיחות “לחסוך באנרגיה – לחסוך כסף” ו “לחסוך באנרגיה לשימור הסביבה” לא רק לא עזר להפחית את השימוש בחשמל, אבל במקרים מסוימים, לעומת זאת, הובילה לצריכה מוגברת.

9. ההקשר שבו מתבצעת פעולה משפיע על הפעולה עצמה

במהלך ההצבעה, 56% מהמשתתפים שהצביעו בבית הספר היו להגדיל את תקציב בית הספר, ואילו במקומות אחרים היה נתון זה 53%. למרות השפעה זו אולי לא נראה חשוב מאוד, זה משמעותי מבחינה סטטיסטית. ניסיון זה חזר על עצמו במעבדה (64% מהאנשים שהראו את תמונת בית הספר הצביעו בעד גידול בתקציב).

10. ככל שאתה לומד יותר, כך אתה אוהב יותר

תכונה זו נקראת “אפקט ההכרה”, ועל הופעתו תהיה שניה. זה נעשה שימוש נרחב בפרסום. ככל שתראה לעתים קרובות יותר מודעה או פרסומת, כך תעריך יותר את החברה. תמונות חיוניות הגורמות רגשות חיוביים ושליליים בתוך כמה אלפיות השנייה משנות את דעתך על משהו ברמה התת-מודע.

11. קווים חלקים לעומת זוויות

אנשים נוטים לאהוב חפצים חזותיים מעוגלים יותר מאשר חפצים בעלי קצוות מחודדים.

1-Dgxd-hPNez9WBVneQ2woDA

12. אל תתנו לשום דבר לקרות לך כאשר יש הרבה אנשים מסביב

עדים נוטים פחות להפריע לפשע או לעזרה במצב קריטי אם יש משקיפים אחרים, שכן הם חושבים שמישהו אחר יעזור והם יוכלו להימנע מאחריות. אם הקורבן מדמם, אנשים עוזרים אפילו בתדירות נמוכה יותר, פשוט משום שהם מפחדים מסוג הדם. אבל הקורבן שצועק בקול רם יקבל עזרה רבה יותר מאלה השותקים: אות ברור וחד משמעי על הסכנה ייתפס על ידי אנשים נוספים.

  איך להתווכח עם אישה

13. כולנו רוצים להיות מאושרים, אבל יותר מדי אושר משפיע לרעה על העבודה

בסקר שנערך בקרב יותר מ -10 אלף בני אדם ב -48 מדינות, נמצא כי אושר הוא יותר יקר מאשר הסיכויים אישיים אחרים – למצוא את משמעות החיים, להיות עשיר או ללכת לגן עדן. אנשים מאושרים נוטים יותר לתאר את עצמם סקרן דיכאון מסוגל להבחין בשינויים קלים גם לנוכח שיח הבעות פנים. אבל עדיין מאוד שמחים אנשים (9 מתוך 10 או 10 מתוך 10 נקודות בסולם של מדידה של אושר – יש כאלה) לומדים היטב ולקבל משכורת קטנה, לעומת אנשים מאושרים בינוני (6, 7, 8 מתוך 10 בסולם).

14. אנחנו עושים דברים מטופשים להסתגל

במהלך המחקר, המשתתף נשלח לקבוצה וביקש לענות על שאלה פשוטה לכאורה. מראש, הקבוצה הונחה לומר תשובה שגויה בכוונה. כתוצאה מכך, 37 מתוך 50 נבדקים נתנו את התשובה הלא נכונה, חזרו עליה לאחר הרוב (גם אם זה היה שגוי בעליל), פשוט משום שרצו לרצות את חברי הקבוצה או חשבו שרובם יודעים טוב מהם. אפקט זה הוא קהה אם יש לפחות אדם אחד בקבוצה אשר מסכים עם הנושא.

15. קשה לנו להפריד את המראה מן הדמות

תגובה חיובית או שלילית לאדם (“הוא בחור נחמד”) משפיעה על השיפוט שלנו לגבי הופעתו (“הוא מושך”). תופעה זו נקראת “אפקט הילה”. הוא בולט מאוד בדוגמה של ידוענים: האטרקטיביות שלהם ואת תהילה לגרום לנו להאמין שהם חכמים, מאושרים או טובים.

16. לא כל סוגי הפרסים משפיעים עלינו באותה הדרך

מחכה לתגמול מפחית את המוטיבציה. והגמול הבלתי צפוי, לעומת זאת, מגדיל אותו. הפרמיה הקבועה פחות אפקטיבית מהפרמיה, שסכומה משתנה בהתאם לאיכות העבודה.

17. החזקת כוח יכולה להשפיע באופן משמעותי על הרגשות וההתנהגות שלנו

בניסוי הכלא בסטנפורד חולקו המתנדבים לשתי קבוצות – “אסירים” ו”שומרים “- והושמו בכלא. שישה ימים לאחר מכן, הניסוי הושלם (למרות שזה היה מתוכנן לבלות שבועיים). המשתתפים התרגלו לתפקידם: “שומרים” טופלו באכזריות ובאסירות “אסירים”, “אסירים” רבים סבלו מהתמוטטות רגשית אלימה.

  10 עצות כדי לעזור לחזק את היחסים

18. השלטונות גורמים לנו לציית ויכולים לאלץ אותנו לעשות מה שלא יכולנו לדמיין

בניסוי מילגרם המפורסם, המשתתפים התבקשו לתת פריקות של זרם עם כוח הולך וגדל, אם הנושא בחדר הסמוך נתן תשובות שגויות לשאלות שנשאלו. תפקידו של הקורבן בוצע על ידי עוזרו של הנסיין. המשתתף הראשון הגיש הפרשות חלשות, אבל בחלק השני של הניסוי הוא התבקש ללחוץ על כפתור “מסוכן: זרם חזק”, לא לשים לב לבקשת הקורבן לעצור את הניסוי. כתוצאה מכך, 63% מהנבדקים לחצו על כפתור עם פריקה מקסימלית, אשר, אם זה לא היה הפקה, עלול להיות קטלני לאדם אחר.

19. שליטה עצמית בגיל צעיר עשויה להצביע על הצלחה בבגרות

ניסוי מפורסם נוסף הוא “מבחן הריבה”. הילד נשאר בחדר, ועל השולחן מולו לשים ריבה או ביסקוויטים. והם מזהירים: הוא יכול לאכול ריבה (או עוגיות) עכשיו, ואז הניסוי נגמר. אבל אם הוא מחכה שהניסויים יחזרו, הוא יקבל שתי מדוזות כפרס.

ילדים שלא יכולים לחכות אכלו ריבה או סתם מנסה לאכול אותו בחשאי, בעתיד יותר לסבול מבעיות בעבודה, מקבלים ציונים נמוכים באוניברסיטה, יש בעיות עם תשומת לב בבית הספר ובקושי הצליחה לשמור על יחסים ידידותיים. זוהי עובדה: ילד יכול לחכות 15 דקות, ואתה מקבל חצי להרים יותר נקודות מאשר הילד חיכה רק 30 שניות.

20. אנשים אוהבים מספרים עגולים

רשימה זו מורכבת מ -20 פריטים, ולא מ -19 מאותה סיבה שאנשים רבים מנסים לרוץ באימונים לא 1.9 ק”מ, אלא 2 ק”מ. הנטייה של מספרים מסוימים מוטמעת עמוק בטבע האנושי.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

위로 스크롤