Tajemství etikety: jak se chovat v Turecku

O chuti a barvách se nemluví. Turecké přísloví

Turecko, jako patchwork quilt, je jasné a mnohostranné. Po tisíce let kultura této země absorbovala zvyky mnoha národů Středomoří, Středního východu, Kavkazu, východní Evropy a Střední Asie.

Moderní Turecko je tolerantní stát, kde jsou hosté vítáni. Ale stejně jako ostatní lidé jsou Turci potěšeni, když návštěvníci znají své tradice. Pokud uvidí, že dodržujete místní etiketu, ujistěte se, že Turci vám ukáží nadpřirozený pocit zbožnosti a úcty.

Z tohoto článku se dozvíte, jak “číst” turecký jazyk gest, jít na návštěvu a podniknout obchodní jednání. Takže vítejte v Turecku!

Mír v zemi, mír ve světě

Turecko je muslimská země. 96% populace vyznává islám. Turecko je však první muslimská země, kde je náboženství oddělena od státu.

Nicméně stojí za zmínku, že islám má obrovský dopad na kulturu a každodenní život místních lidí. Mnoho pravidel etikety je diktováno zvláštnostmi tohoto náboženství.

Je-li ve velkých městech spousta progresivních mladých evropanů (dívky nosí kapesníky, páry mohou jít ruku v ruce apod.), Pak v tureckých odlehlých oblastech jsou morálky mnohem přísnější.

Turci mají rádi svou historii. A hlavním číslem v jeho moderním segmentu je Mustafa Ataturk.

Udělal Turecko tak, jak to je, a Turci jsou za to vděční. Pokud říkáte, že Ataturk je uctíván, neříkejte nic. Hovořit negativně o tomto politickém vůdci je ukázat pohrdání tureckému lidu.

Existují také dvě témata, která nejlépe zůstávají mimo kontakt s Turky – Kurdy a Kyprem. Kromě toho není třeba zmínit Istanbul jako Constantinople a zmást hlavní město státu (hlavní město Turecka je dnes Ankara).

Taaagil!

Přijíždíme do tureckého letoviska, zřídka se staráme o to, jak se učíme místní fráze pozdravů a ​​rozloučení. A marně! Turci jsou velmi potěšeni, když slyší od cizince “Merhaba”.

“Merhaba” (někdy “x” není vyslovováno)) – toto je obvyklé pozdrav, přeložený jako “Hello!”.

Také často slyšíte “Selam” (“vesnice”), což znamená “Dobrý den!” A používá se v neformálním prostředí.

Odcházejí, oni říkají “Iyi günler” (“iyi günler”), který doslovně překládá jako “Dobrý den!” Ale při rozloučení znamená “všechno nejlepší!”. Můžete také rozloučit:

  • Güle güle (“gyule güle”) – Sbohem (říkají ostatní).
  • Hoşça kal (“koshcha kal”) – Je dobré zůstat (říká odcházející).
  • Goruüşürüz (“Geryushchuruz”) – Uvidíme se.

Pokud jde o neverbální komunikaci, muži (!), Pokud jsou blízkými přáteli nebo příbuznými, se mohou vzájemně obejmout a políbit na tváři. Venkoví muži se navzájem pozdravují rukama (vždy slouží pravé ruce).

Pokud se na schůzce podá ruka pro handshake ženu, vypadá to divně. Z tohoto důvodu se turisté často dostávají do pasti. Pro turka někdy toto gesto znamená, že žena je připravena poznat tak blízko.

Turecká etiketa přísně upravuje vztahy mezi osobami různých generací. Turci ctí starce. Pokud jde o starší (pokud nejsou příbuzní a nejsou blízkými přáteli), je obvyklé přidávat do jména uctivou příponu – “bai” (“gentleman”) nebo “hanym” (“milenka”).

  Angličtina pro turisty: 135 nejužitečnějších frází

Příbuzní starší generace jsou přivítali líbáním ruky (zadní straně dlaně) a aplikací na čelo.

Otázka “Jak se máš?” (“Nasılsiniz” – “Nasylsynyz”) je často zodpovězena pozitivně – není to přijatelné stěžovat si na své starosti.

Ale je třeba použít “magické” slova:

  • Teşekkürler (teschekuler) nebo teşekkür ederim (“teszekekur ederim”) – děkuji.
  • Lütfen (“Lütfen”) – prosím (vyžádejte si).
  • Bir šey değil (“Bir shay dail”) – prosím (díky).

Znakový jazyk

Turci používají jazyk těla, který je pro Evropany neobvyklý. Když přijdete do této země, buďte obezřetní s obvyklými gesty – pro místní obyvatele mohou mít jiný význam.

Takže otočení hlavy doprava a doleva (naše gesto “ne”) neznamená popření. Nejčastěji proto, že Turci vykazují nedostatek porozumění – “Nevím, o čem to mluvíte.”

Jediný kýv s hlavou, jako je naše, znamená “ano”, ale stejné gesto, doprovázené kliknutím na jazyk, je již solidní “ne”. Obecně platí, že kliknutí na jazyk v turecké kultuře je znamením popření, nesouhlasu s něčím.

Klepnutí prsty naopak ukazuje pozitivní postoj. Současně nemůžeme toto gesto nahradit obvyklým prstem – v Turecku je toto gesto považováno za ošklivé.

Chcete-li zdvořile odmítnout nabídku nebo poděkovat za službu v jazyku těla, měli byste si dát ruku na hruď.

Na ulici

Pravidla chování v ulicích tureckých měst a vesnic jsou diktována hlavně islámem. Čím více provincií je terén, tím přísnější je morálka a tím je opatrnější chovat se na veřejných místech.

Jako takový není kód oblečení, ale nezapomeňte:

nemůžete přistupovat k mešitám a jiným náboženským objektům ve šortkách, krátkých sukních, bundách a šatech s otevřenými rameny.

Jak se oblékat v mešitě

Mnoho turistů se domnívá, že plážové módy (plavky, pareo) mohou být přeneseny do ulic města. Není to tak. Promenáda v plavkách nebo jen šortky (bez vrcholu) – vypadá přinejmenším divně.

Co se týče chování na pláži, pak opět stojí za zmínku, že většina Turků jsou muslimové. Na území mnoha hotelů není zakázáno opalovat se topless. Ale podle místních norem je vulgární.

Pokud se budete chtít vykoupat po tureckém muži, musíte si od něj požádat o povolení; ale fotografovat turecké ženy (zejména pokud nosí šátek) se nedoporučuje vůbec.

Islám také ovlivňuje postoj k alkoholu. Cizinec si může koupit alkohol v obchodě (pouze v ramadánu jsou police uzavřeny s ním), ale tady to nestojí za to, že ho použijete na veřejném místě. Také Turci málokdy jedí na cestách.

Mimochodem, během muslimského svatého měsíce Ramadánu, kdy se věřící zdržují jídla, vody a kouření od východu k západu slunce, neměli by jíst a kouřit v jejich přítomnosti. Bude to vaše znamení úcty, která nezůstane bez povšimnutí.

Při přepravě

Ve velkých tureckých městech (Istanbul, Ankara) jsou speciální speciální elektronické karty použity k placení za dopravu ve veřejné hromadné dopravě.

  Jak najít dům nebo bungalov v Thajsku a kolik to stojí

Pokud vám na tom vyčerpáte peníze, nebojte se – místní obyvatelé jsou velice citliví. Často návštěvníkům pomáhá platit jejich jízdenku svou kartou.

V tomto případě je jejich poděkování za hotovost neočekává – nebudou to brát. Pokud Turci pomohou, pak ze srdce.

Pro Evropu se turecký dopravní systém může zdát jako peklo. (Řeč o velkých městech.) Řidiči prakticky nepoužívají směrové signály – buďte opatrní! Ale mají rády turistiku s rohy. Jedná se o způsob komunikace. Pokud nás upozorníme na nebezpečí, pak v Turecku – z jakéhokoli důvodu (zelená nesvítí dlouhou dobu, kamaráti projíždí, někdo příliš pomalu vede dopředu atd. Atd.).

Dolmush
Dolmush

Při přistání v metru nebo tramvaj – skutečný šok. Faktem je, že Turci nečekají na příjezdy, aby opustili auto, jen se vyšplhali dopředu a tlačili všechny.

V autobuse nebo dolmushe (turecké “minibusy”), pokud existuje výběr míst, neseděte vedle neznámého muže, pokud jste muž. To není přijato. A dívky, naopak, je lepší vybrat si místo vedle dívky.

Daleko od domova

Hospitality (misafirperverlik) je důležitým prvkem turecké kultury. Zvláště v provincii. Host je vždy nabízen vše nejlepší, bez ohledu na bohatství rodiny.

Z pozvánky na návštěvu je obtížné odmítnout (a je lepší nechat to) – je vždy vybaveno řadou elegantních předpokladů. Pokud ji opravdu nemůžete přijmout, pak se lépe věnujte zaměstnání – to je důvod, proč Turci pochopí.

Pokud jde o dárky pro majitele domu, v Turecku je řeč: “Snědli sami – mluvili sladce”. Je to docela možné to vnímat doslovně – přineste sladkosti jako dary. Vynikající suvenýr z vaší země bude také vynikající dárek.

Viděl jste spoustu bot ve vchodu nebo před vchodem do domu? Nebuďte překvapeni! To je jisté znamení, že zde žijí Turci. V Turecku není obvyklé, aby se v domě odlétaly boty (turecké hospodyně zůstávají čisté), boty zůstaly za prahem.

Turci opouštějí boty za dveřmi
Turci opouštějí boty za dveřmi

Uvnitř budete nabízet pantofle. V tureckých rodinách se zpravidla nacházejí zvláštní “hosté”. Nemáš rád chůzi na papoucích jiných lidí? Přineste své vlastní. V Turecku bude tento čin zcela normální.

Turecké domy jsou obvykle rozděleny na hosty a soukromé prostory. Nesnažte se podívat za zavřenými dveřmi a neptejte se na prohlídku domu – je to neupřímné.

Také v některých konzervativních rodinách není obvyklé začít jednat bez povolení starších a dokonce i bez kouření bez jeho souhlasu. Mimochodem, mnoho Turků kouří.

Návštěva pravděpodobně nebude trvat méně než dvě hodiny. Budete mít nejenom čaj nebo kávu, ale také vás ochutnávají. Nedoporučuje se však zůstat příliš pozdě.

U stolu

Stojí za to rozlišovat mezi domácí jídlo a večeři v restauraci.

V prvním případě, tradiční Turecká večeře se zpravidla konají za přítomnosti všech členů rodiny. Současně jedí na nízkém stole, sedí “v turečtině” na podlaze na polštáři nebo rohožkách. Nohy jsou skryty pod stolem.

  7 nejlepších cest vlakem

Tradiční turecké stůl
Tradiční turecké stůl

Jídla (obvykle tři nebo více) jsou umístěny na velkém podnosu a podávány na stole. Z tohoto zásobníku můžete umístit jídlo na talíř (ruce nebo společnou lžící). Ale musíte to udělat jen s pravou rukou a v žádném případě si vybral kousek lépe. To je výška neúcty vůči majitelům domu.

Na svátcích se často stane národní stáda rajských rajských rajských raků (aka rakia). Když vylíčil toast, sklenice sklenice pouze dna, a dát nádobu na stůl, musíte přemýšlet o těch, kteří nemohli být přítomni s vámi.

U stolu je považován za necivilizované mluvit bez svolení nadřízeného a široce otevřenými ústy (například použít párátko).

Pokud vám bylo nabídnuto vyzkoušet nějaké pokrmy (vlastní dolmová hosteska), nevzdávejte se, i když nejste hladoví. Jinak můžete urážet vlastníky a otázky “Není chutné?”, “Nemá to rád?” – nelze se vyhnout. Nemusíte jíst až do konce, ale musíte to zkusit.

Pokud jde o večeři v restauraci, zde, častěji než ne, najdete evropský styl – obyčejné stoly, židle a podávání.

Turci, jako my, milují čaj. Je opilý mnohokrát denně. Dělejte to ze skla speciálních skleněných tvarů bez rukojeti. Tento formulář umožňuje udržet nápoj déle horký a obdivovat jeho krásné syté barvy.

Více čajů z Turků miluje možná jen sladká. Často jíst sladkosti: před večeří, po večeři, až do čaje, po čaji. Ale nikdy s čajem. Pokud začnete jíst, například rahat-lukum vpriskusku s čajem, budete vypadat sklíčeně. Také si objednejte čaj ve stejnou dobu s hlavním pokrmem (namísto sody, abyste umývali jídlo).

V kavárnách a jiných institucích je obvyklé nechat tip.

Obchodní etiketa

Turecká podnikatelská kultura je dvojí: na jedné straně se Turci snaží dělat všechno evropským způsobem (obchodní obleky, vizitky, ruce) na straně druhé – nemohou se vzdálit od svých kořenů.

V interakci s obchodními partnery hrají důležitou roli osobní vztahy. Posílí se v jednáních, které jsou často neformální.

Oběd nebo večeře vždy platí přijímající strana. Neptejte se na velikost účtu, ale informujte ho také turecké hosty – toto je porušení etikety.

Turečtí podnikatelé se vždy neodlišují podle německé přesnosti a přímočarosti. Pokud je to možné, vyvarujte se přísných termínů a neříkejte kategoricky “ne”. V Turecku je zdvořilé odmítnutí mírné odmítnutí.

Na začátku obchodní schůzky je obvyklé dělat komplimenty (například země, kulturu nebo společnost) a dát suvenýry. Během jednání mohou turečtí partneři telefonicky snadno rozptýlit. Neberte na svůj účet – to je jen jeden z rysů turecké telefonní etikety.

Obecně platí, že Turci v podnikání jsou zdvořile zdvořilí a čekají na to na oplátku.

Bilmemek ayıp değil, sormamak öğrenmemek ayıp (Nevím – je to hanebné, že se neučíme.) Turecké přísloví)

Nyní víte, jak se chovat v Turecku. Je něco doplněno? Vítejte v komentářích.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top