Nikdy není příliš pozdě, než změníte povolání

Na tom není nic špatného, ​​aby změnily své profesi v jakémkoli věku, nicméně dál, tím těžší je naučit se něco nového a vysvětlit na zaměstnavatele tuto zkušenost – to hlavní, hlavní věc – touha pracovat. Proto, pokud jste navštívili myšlenky na změnu profesí, nemůžete je odložit do dlouhé krabice, protože čím dříve se rozhodnete, tím jednodušší bude. Zde je 10 věcí, které je třeba udělat před změnou povolání.

Takže předtím, než napíšete prohlášení o propuštění, musíte se dobře připravit a přemýšlet o několika bodech. Optimistické stanovisko – pokud člověk něco chce, dosáhne, ale musíte alespoň vědět, co má dosáhnout. A pro to je nutné pochopit sebe a pochopit, co se vám nelíbí a co opravdu chcete.

1. Vyhodnoť svou nespokojenost

Pokud nebudete okamžitě házet sdělení před šéfem, ale jen hledáte možnosti, připravte si časopis “nespokojenosti”, ve kterém zapíšete každý den, že se vám nelíbí v práci. Může se jednat o firemní kulturu, která je daleko od vaší představou ideálu, vztah mezi zaměstnanci a šéf, nebo některé aspekty vaší práce, například jeho nudná část nebo část, ve které budete muset komunikovat s novými lidmi.

Po chvíli si přečtěte poznámky, možná jsou opakované okamžiky, mezi nimiž můžete najít vodítko – co přesně nevyhovuje vám ve vaší práci a co by nemělo být v novém, aby vám vyhovovalo.

2. Posoudit své schopnosti, zájmy a schopnosti

Napište seznam dovedností a schopností, založený na minulých úspěších nebo jednoduše na tom, co děláte dobře. Zamyslete se nad minulou prací, úspěchy, oceněními.

Když je seznam připraven, odhadněte, jaké procento vašich skutečných zájmů, talentů a dovedností se používá ve vaší profesi. Zdálo by se, že jednoduché akce, pomáhají vidět skutečný obraz, jak moc vám vaše povolání pomáhá realizovat.

3. Brainstorming o nové profesi

Kdy získáte ty nejlepší nápady, sama nebo ve společnosti lidí, ráno, na čerstvé hlavě nebo v noci? Vyberte si lepší čas a místo a zajistěte brainstormy o změně povolání – vaše budoucnost stojí za to. Promluvte si s přáteli a příbuznými, zapište si všechny předpoklady a přání, použijte všechny informace, které máte k dispozici.

Existují také speciální knihy a články, které vám pomohou pochopit sebe, například něco takového.

4. Zúžení kruhu

Určete pro sebe několik oblastí, ve kterých byste chtěli jít, a zaměřte se na ně.

5. Učte se co nejvíce

Pokud máte jen pár oblastí, dozvíte se o každém z nich co nejvíce. Nejlepší je seznámit se s lidmi z této profese a požádat je o všechno – rysy, úskalí, nepříjemné chvíle a tak dále.

Často se stává, že člověk je další profese v několika idealistické světle, věděl něco, co můžete očekávat opravdu, protože každá oblast má své plusy a minusy. Můžete také číst specializovaná fóra, rozhovory atd.

6. pracovat jako dobrovolník nebo na volné noze

Chcete-li pochopit, jak zajímavé je, abyste pracovali ve zvolené oblasti, můžete ve svém volném čase pracovat zdarma nebo podniknout malou jednorázovou práci. Například, pokud chcete pracovat v redakci, se snaží trvat několik pracovních míst na místě pro svobodná povolání, pokud chcete pracovat se zvířaty – pracovat jako dobrovolník v útulku pro bezdomovce psů a koček.

7. Příležitosti pro vzdělávání

Chcete-li změnit povolání, nemusíte získat další vyšší vzdělání, ale pokud můžete dokončit některé kurzy v této oblasti, studovat několik zvláštních výhod, proč ne?

Zjistěte, zda jsou ve vašem městě levné kurzy ve vybrané specialitě, zda se jedná o semináře nebo jiné akce.

8. Odborné dovednosti

Podívejte se na příležitosti k získání dovedností, které budou užitečné pro novou profesi. Pokud jste nenalezli vhodné kurzy pro svou specializaci, můžete rozvíjet schopnosti, které budou užitečné pro budoucí práci.

Některé společnosti pravidelně posílají lidi na kurzy a semináře, a pokud pracujete v nich, nenechte si ujít příležitost se učit a naučit se něco, co vám alespoň v malém rozsahu pomůže vaší nové kariéře.

9. Podívejte se na podobné oblasti

Bude vám mnohem jednodušší zvládnout novou profesi, pokud se nachází v zhruba stejné oblasti jako stará, ale s potřebnými změnami. Takže nejprve zvážit přilehlé oblasti, a teprve poté – vzdálené, ve kterém nemáte žádné zkušenosti vůbec.

Pokud jste například pracovali jako programátoři, můžete začít s prodejem softwaru, protože oblast dobře znáte.

10. Připravte se na rozhovor

Než půjdete na rozhovor, zvažte odpovědi na tuto otázku. „Proč bychom měli najmout si namísto někoho zkušenějšího v této oblasti?“ Tady je užitečné převést své dovednosti a schopnosti, které jsou vhodné pro práci, a pokud jste se aktivně podílejí na jejich zlepšení (semináře, odborná literatura, dobrovolnictví a další. atd.) bude účinek ještě lepší.

A co je nejdůležitější, pamatujte: Nikdy není příliš pozdě na to, abyste změnili povolání, bez ohledu na to, kolik let jste pracovali ve svém oboru.

Několik povzbuzujících příkladů slavných lidí:

Edgard Burroughs, který napsal světoznámá díla o Tarzanu, začal psát po 35 letech, než se pokusil o povolání vojáků, policistů, majitelů obchodů a zlatých rypadlí.

Umělec Jurij Larin, jehož obrazy jsou vystaveny v muzeích Ruska, Spojených států a Francie, začal svou kariéru až 40 let a předtím pracoval jako inženýr.

Historie zná mnoho takových příkladů, takže pokud se vám nelíbí vaše práce nebo povolání jako celek, nic vám nezabrání “od začátku”.