7 běžných mýtů o alkoholu a jejich vědeckém vyvrácení

Pití alkoholických nápojů je jednou z nejstarších tradic lidstva. A po dobu své existence se podařilo vytvořit celou řadu různých mýtů. Některé z nich jsou věcí minulosti, jiné byly překvapivě houževnaté a existují až do současnosti. Tento článek vás seznámí s názorem vědy o některých z nich.

Mýtus 1. Silná káva vás může stát

Před každým novým alkoholem se vždycky vyskytují dva problémy: jak rychle se opít a jak rychle ustoupit dříve. Chcete-li vyřešit druhý problém, existuje mnoho receptů, včetně silné kávy, která údajně opět dá jasnou představu o myšlení. Bohužel tato metoda ve skutečnosti nefunguje.

Výzkum ukazuje, že šálek kávy může odolat ospalosti způsobené účinky alkoholu, ale nemůže vás otravovat. Tresvezte, jak vaše tělo pohlcuje alkohol, a nemůžete urychlit tento proces pomocí kofeinu.

Mýtus o vyčerpávajícím účinku kofeinu může vést i k nebezpečným důsledkům. Namísto uklidnění a usínání dostane opilý muž extra část energie, což spolu s akcí alkoholu může vést k poněkud smutným důsledkům. Dr. Thomas Gould

Mýtus 2. Alkohol zabíjí mozkové buňky

Nadměrná konzumace alkoholických nápojů způsobuje velké poškození našeho těla, ale poškození mozkových buněk není jejich vina. V průběhu let řada studií ukázala, že alkohol nezničuje náš mozek, ale jednoduše negativně ovlivňuje jeho práci.

Alkohol narušuje funkci mozku u dospělých, což ztěžuje výměnu informací mezi neurony v cerebellum  struktura, zodpovědná za výcvik a koordinaci pohybů. Spojení mezi neurony se zhoršuje, jejich struktura se mění a existují i ​​další poruchy související s intoxikací. To však neznamená, že celé buňky zemřou. New York Times

Příliš časté užívání alkoholu může vést ke zhoršení funkce mozku (včetně paměti). To se však nestane, protože mozkové buňky umírají, ale proto, že neurony nereagují na způsob, jakým by se měly vzájemně ovlivňovat. Efekt je podobný silnici s průlezy: to je, ale je stále obtížnější.

  14 uobičajenih mitova o dizalu, u kojem je vrijeme prestati vjerovati

Mýtus 3. Míchání několika nápojů vás opít

Názor, že není možné kombinovat různé nápoje obsahující alkohol, aby se předešlo nadměrné intoxikaci, je jedním z nejběžnějších. Například pokud jste začali pít víno, měli byste pít víno celý večer a nikdy jít na vodku nebo šampaňské. Ve skutečnosti to není záležet na počtu nápojů, které jsou smíšené, ale na celkové spotřebě alkoholu.

Pouze celkové množství alkoholu, stejně jako jídlo, které jíte, které může zpomalit nebo urychlit jeho vstřebávání, ovlivňuje Vaši intoxikaci. Celkové množství alkoholu, a nikoliv kombinace nápojů, které ho obsahují, ovlivňuje intoxikaci těla a jeho důsledky. New York Times

Proč je tento mýtus tak obyčejný? Neexistuje fyziologické, ale spíše psychologické vysvětlení. Začínáme s “slabými” nápoji, přizpůsobujeme se určitému stupni intoxikace a upravujeme naše chování. Pohybem na silné nápoje pokračujeme ve stejném vzoru, což vede k smutným důsledkům. To je asi stejné, jako kdybyste pořád cestovali s nízkou rychlostí, a pak prudce stlačili pedál akcelerace úplně. Výsledek  ztráta kontroly a jste v příkopu (pod stolem).

Mýtus 4. Pokud pijete jednu sklenici každou hodinu, pak to nebrání jízdě

Někteří lidé říkají, že pokud pijete malou dávku alkoholu více než hodinu před výletem, nebude to mít vliv na kvalitu jízdy. Na podporu svých slov říkají, že asi hodina těla produkuje jen asi jednu sklenici vodky, sklenku vína nebo sklenici piva.

Průměrný člověk s normálním metabolizmem se dokáže vypořádat po dobu jedné hodiny s asi 100 miligramy alkoholu na kilogram hmotnosti. To znamená, že při hmotnosti asi 70 kilogramů může tělo neutralizovat pouze 7 gramů alkoholu, zatímco standardní láhev piva již obsahuje 14 gramů této látky. Dr. Kenneth R. Warren

Takže i při prodloužení konzumace alkoholických nápojů v čase nebudete spaseni z intoxikace. Při každé následující “pití” intoxikace alkoholu se bude stavět, takže je přísně zakázáno dostat za volant v tomto případě.

  Top 12 prijateljskih pasmina mačaka

Mýtus 5. Můžete oklamat dýchací přístroj

Existuje několik lidových technik, které údajně pomáhají oklamat dýchací přístroj, včetně speciálních mátových bonbonů, speciálních technik dýchání a tak dále. Všichni jsou špatní, protože jsou zaměřeni na maskování specifického zápachu a zařízení funguje zcela jinak. Obsahuje speciální látku, která reaguje s alkoholem obsaženým v dechu, takže cítite z úst – Vůbec se nestará.

Mýtus 6. Různé nápoje ovlivňují vaše chování jinak

Všichni jsme to slyšeli předtím: whisky vás zkazí, tequila vás zve na tanec, rum způsobuje smutek a to vše. Lidé chtějí věřit, že existují takové speciální nápoje, které způsobují určitou náladu. Neexistuje však žádné vědecké potvrzení těchto mýtů a z chemického hlediska se jedná pouze o množství alkoholu v každém z nápojů.

Vliv alkoholu je vždy stejný, bez ohledu na to, jaká je jeho forma. Záleží jen na rychlosti a celkovém počtu nápojů. Alkohol je jednoduchá molekula, která se rychle vstřebává do krve. Takže pokud budete pít silný nápoj ve velkých porcích, efekt se výrazně liší od spotřeby nízkoalkoholového nápoje po dobu několika hodin. The Guardian, doktor Guy Ratcliffe

Pravděpodobně takové mýty mají psychosociální základ. V různých životních situacích si vybíráme různé nápoje a pak získáme přesně ten účinek, který náš mozek očekává a který je pro tuto situaci nejvhodnější.

Mýtus 7. Slanina, zelený čaj, káva, chlast vás vyléčí z kocoviny

Každý milovník alkoholu má svůj vlastní podpisový recept na řešení kocoviny. Nejčastěji opakují populární prostředky lidí, i když existují i ​​zcela unikátní “tajné” metody. Podívejme se však, co lékaři doporučují, aby se zabývali důsledky bouřlivé strany.

Voda: alkohol je diuretikum a pomáhá eliminovat tekutinu. Takže bohatý nápoj přinese hladinu hydratace zpět do normálu a pomůže zmírnit bolesti hlavy. Chcete-li se zbavit bolesti hlavy, můžete také použít osvědčené nástroje, jako je aspirin nebo ibuprofen.

  Kako se nositi s boli

Produkty s fruktózou: fruktóza nebo ovocný cukr, poskytuje energii a pomáhá tělu odstranit toxiny. Nedávná studie ukazuje, že to může pomoci snížit dobu trvání a závažnost post-alkoholového syndromu.

Výrobky obsahující komplexní sacharidy: Další studie zjistila, že potraviny obsahující složité sacharidy, jako například toasty nebo krekry, mohou pomoci zmírnit nevolnost. Vyrovnávají hladinu cukru v krvi, aniž by narušily práci žaludku.

S dalšími zajímavými způsoby, jak se vypořádat s kocovinou, se můžete seznámit s touto infografií.

Je však třeba mít na paměti, že navzdory četným studiím neexistuje skutečně univerzální a vědecky ověřený způsob řešení kocoviny. Výsledky různých studií často vzájemně odporují a vedou k naprosto odlišným závěrům.

Takže jediný spolehlivý a přesně fungující lék na kocovinu se nepochybně zdrží nadměrné konzumace alkoholických nápojů den předtím.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top