5 פרדוקסים פילוסופיים מפורסמים ומשמעותם עבור כל אחד מאיתנו

המבקרים בוויקיפדיה שמעו פעם כי אם תלחץ על הקישור הראשון בכל מאמר, במוקדם או במאוחר אתה עדיין למהר לתוך אחד המאמרים מוקדש הפילוסופיה. ההסבר לתופעה זו הוא פשוט מאוד: כמעט כל ההישגים של התרבות המודרנית, המדע והטכנולוגיה נוצרים על בסיס תיאוריות פילוסופיות ופרדוקסים, שהומצאו בחזרה בזמן.

במאמר זה, אספנו בשבילך כמה דוגמאות וסיפורים מוזרים כי הפילוסופים השתמשו כדי להמחיש את הרעיונות שלהם. רבים מהם יותר מאלפיים שנה, אבל הם עדיין לא לאבד את הרלוונטיות שלהם.

התחת בורידאנוב

החמור של בורידאנוב הוא פרדוקס פילוסופי, על שמו של ז’אן בורידאן, על אף היותו מוכר מעבודותיו של אריסטו.

החמור ניצב בין שתי ערימות שחת זהות לחלוטין. לא מסוגל לבחור אף אחד מהם, הוא מאבד את הזמן, מעריך כל אחת מהאפשרויות. כתוצאה מהעיכוב, החמור נעשה רעב יותר, ומחיר הפתרון הולך וגדל. ולא להיות מסוגל לבחור את כל האפשרויות המקבילה, החמור בסופו של דבר מת מרעב.

דוגמה זו, כמובן, נשאה עד כדי אבסורד, אך היא ממחישה היטב שלפעמים חופש הבחירה מביא להיעדר מוחלט של כל חירות. אם אתה מנסה לשקול את האפשרויות הדומות ביותר מבחינה רציונלית, אתה יכול לאבד את שניהם. במקרה זה, כל צעד עדיף על חיפוש אינסופי אחר הפתרון האופטימלי.

המיתוס של המערה

מיתוס המערה הוא האלגוריה המפורסמת שבה השתמש אפלטון בדיאלוג של “המדינה” כדי להסביר את דוקטרינת הרעיונות שלו. זה נחשב אבן הפינה של אפלטוניזם אידיאליזם אובייקטיבי בכלל.

תארו לעצמכם שבט שנידון לחיות במערה עמוקה. על הרגליים והידיים של חבריה שרשראות המונעות ממך לנוע. במערה זו נולדו כמה דורות, מקור הידע היחיד שעבורו ניצוצות קלילים של אור וקולות עמומים מגיעים אל חושיו מפני השטח.

  14 מיתוסים נפוצים על המעלית, שבה הגיע הזמן להפסיק להאמין

עכשיו דמיינו שהאנשים האלה יודעים על החיים בחוץ?

ואחד מהם הסיר את האזיקים והגיע לכניסה למערה. הוא ראה את השמש, את העצים, את החיות המדהימות, את הציפורים המרחפות בשמים. אחר כך חזר אל חברי שבטיו וסיפר להם מה ראה. האם יאמינו לו? או שמא ימצאו יותר מהימנות בתמונה האפלה של העולם התחתון שהם רואים בעיניהם כל חייהם?

לעולם אל תשליך רעיונות רק מפני שהם נראו לך אבסורד ואינם מתאימים לתמונה המוכרת של העולם. אולי כל החוויה שלך היא רק השתקפות עמום על הקיר של המערה.

הפרדוקס של הכל-יכול

פרדוקס זה מורכב מנסה להבין אם יצור כי הוא מסוגל לבצע כל פעולה, לעשות משהו שיגביל את היכולת לבצע פעולות.

האם יצור כל יכול ליצור אבן כי הוא לא יכול להעלות את עצמו?

אולי תגלה שמשימה פילוסופית זו היא פינוק ספקולטיבי גרידא, מנותקת לחלוטין מהחיים ומהפרקטיקה. עם זאת, זה לא המקרה. הפרדוקס של יכולת הכל יכול להיות בעל חשיבות רבה לדת, לפוליטיקה ולחיים הציבוריים.

הפרדוקס של תכנית הכל-יכולה

בעוד הפרדוקס הזה נשאר בלתי פתור. אנחנו יכולים רק להניח שאין כל יכולת מוחלטת. אז, עדיין יש לנו תמיד סיכוי לנצח.

הפרדוקס של עוף וביצים

קרוב לוודאי שכולם שמעו על הפרדוקס הזה. לראשונה הופיע הדיון בבעיה זו ביצירותיהם של הפילוסופים הקלאסיים של יוון העתיקה.

מה היה קודם: תרנגולת או ביצה?

במבט ראשון, המשימה נראית בלתי ניתנת לפתרון, שכן הופעתו של אלמנט אחד היא בלתי אפשרית ללא קיומו של גורם אחר. עם זאת, המורכבות של פרדוקס זה טמונה ניסוח מעורפל. הפתרון של הבעיה תלוי מה הוא הכניס את הרעיון של “ביצה עוף”. אם ביצת תרנגולת היא ביצה שנשברה על ידי תרנגולת, הרי שהראשון היה, כמובן, תרנגולת שלא נבעה מביצת תרנגולת. אם ביצת תרנגולת היא ביצה שממנה עוף בוקע, אז הראשון היה ביצת תרנגולת, לא מעושנת על ידי תרנגולת.

  החיים הם משחק. הדרכה למעבר

בכל פעם כאשר אתה מתמודד עם משימה unolvable, לקרוא בעיון את התנאים. לפעמים זה המקום שבו הנתיב לתשובה טמון.

אכילס והצב

פרדוקס זה מיוחס לזנון של אילה – פילוסוף יווני עתיק, הנציג המפורסם של בית הספר “אליאט”. בעזרתו ניסה להוכיח את חוסר העקביות של מושגי התנועה, החלל והסט.

נניח אכילס פועל 10 פעמים מהר יותר מאשר צב, והוא מאחורי זה במרחק של 1,000 צעדים. בעוד אכילס פועל מרחק זה, צב יהיה לזחול 100 מדרגות באותו כיוון. כאשר אכילס רץ 100 מדרגות, צב יהיה לזחול עוד 10 צעדים וכן הלאה. התהליך ימשיך ללא הגבלת זמן, אכילס לעולם לא יצליח להדביק את הצב.

למרות האבסורדיות המוחלטת של האמירה הזאת, אין זה קל להפריך אותה. בחיפוש אחר פתרון, מתנהל ויכוח רציני, נבנים מודלים פיזיים ומתמטיים שונים, מאמרים נכתבים ותגובות מוגנות.

עבורנו, המסקנה מבעיה זו היא פשוטה מאוד. גם אם כל המאורות המדעיים מתעקשים שלעולם לא תדביק צב, אל תוותרי. רק תנסה לעשות את זה.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

위로 스크롤