Unikátní místa v Rusku, o kterých jste se stěží slyšeli: Ruskeala

Mramorová spíž

V polovině 18. století. Nově vyhlášené hlavní město ruského státu se rychle rozvíjí. Budou stavět paláce, můstky, parky. Petrohrad potřebuje mramor. Naléhavě a hodně. Výhodně domácí, levné a blízké.

Catherine II rozkazuje provádět “geografický výzkum v celém Rusku”. Brzy byly nalezeny bohaté nánosy bílého kouře, jako letní noci z Petrohradu.

Ruskeala (z Karelian reskea – “hnědá, hnědá”) je malá obec v severní oblasti Ladoga. Na mapě by se snadno ztratilo, pokud ne pro jedinečnou přírodu a slavnou historii.

Během staletí byly tyto země předmětem vojenských sporů mezi třemi státy a předány Švédům, potom Finům a poté Rusům. Proto byli prvními vývojáři ruských mramorových lomů Švédové. První lomy stavěly tam v pozdní 17. století.

Po skončení severní války zůstalo Ladlo jezero za Ruskem a ruské kaňony byly převzaty polním maršálem Buturlinem. Mramor byl dočasně opuštěn.

Ale v roce 1768, s prezentací místního pastora Samuela Alopea v Ruskeale, začala práce znovu vařit. Ze všech stran se shromáždili mistři kamenného obchodu, architekti a důlní inženýři. Nenápadná pohraniční vesnička se během několika málo let stala průmyslovým centrem. V příštích 50 letech bylo těženo více než 200 tisíc tun mramoru. Kamenné balvany byly naloženy na sáňku, zvednuté 80 koni a vedly k molu. Tam byly převezeny na malé plachtové lodě a plavily podél jezera Ladoga do Petrohradu.

Druhá polovina XVIII. A počátku XIX. Století lze bez nadsázky nazvat epocha mramoru Ruskála. Tento vzácný kámen zdobí interiéry mnoha metropolitních objektů:

  • Orelská brána (Tsarskoe Selo);
  • Římské fontány (Peterhof);
  • sloupy paláce Gatchina;
  • Chesme obelisk (Gatchina);
  • fasáda Michailovského zámku a další.

Ale nejslavnější stavba, která byla zdobena ruskalským mramorem, je katedrála sv. Izáka. Architekt Auguste Montferrand osobně přišel do Ruskealy, aby ovládal zlomení kamene. V důsledku toho jsou stěny katedrály sv. Izáka lemovány krásným bílým šedým mramorem o tloušťce asi 50 centimetrů.

Ve druhé polovině XIX. Století mramor začal chodit z módy (metropolitní architekti přešli na žulu). Aktivní těžba mramoru v Ruskéale ustala. V roce 1896, důl najal Finy: postavený z mramoru a vápence elektrárny a vyrábět mramorové čipy, a to v pořadí, omítnuté stěny a zaplavila podlahy.

Výroba byla ukončena začátkem sovětsko-finské války v letech 1939-1940. Mramorové lomy byly zaplaveny. Podle jedné verze – Finové, na druhé straně – sovětské letectví.

Foto: Tatiana Dorokhová / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, 3

Po Velké vlastenecké válce rostlina Ruskeala obnovila svou práci. Jeho výrobky (vápno, drobky, drcený kámen) byly dodány do 10 republik a 17 regionů Sovětského svazu. Celý mramor nebyl těžen. Poslední z nich lhali stanici “Ladoga” a “Seaside” v metru Petrohrad.

V roce 1998 byl mramorový lom Ruskeala zařazen do seznamu kulturního a historického dědictví Ruska jako památka těžby XVIII-XX století. Zaplavené lomy se staly krásnými smaragdovými jezery. V roce 2005 zde byl otevřen turistický park.

Co vidět v Ruskeala?

Ve 4 kilometrech od vesnice Ruskeala je místo, kam nemůžete projít, jít do mramorové kariéry. Jedná se o Ruskeal kaskádu – řetězec čtyř malých, ale malebných vodopádů.

  Tajné místa v Paříži, které nenajdete v typickém průvodci

Tohmajoki River ( „šílená řeka“) proudí do Ladoga a má množství prahových hodnot a prahů, z nichž největší tvoří vodopády. Největší se nazývá Akhvenkoski, což ve finštině znamená “prašník”. Chcete-li říci, že místo je krásné, nemluví nic. Co stojí za to jen to, že byla natočena jedna ze scén filmu “A Dawns Here Are Quiet”.

Tento vodopád je jasně viditelný z dálnice vedoucí do Ruskély. Vedle něj je parkoviště, altán a obchod se suvenýry. Ruské vodopády jsou skvělým místem pro odpočinek na cestě do horského parku Ruskeala a vyfoťte pár fotografií.

Foto: Sergey_S / Shutterstock.com, 2, 3

Ale perle Ruskealy je samozřejmě mramorový kaňon. Je součástí horského „Ruskeala“ parku (více o tom později) a je obrovská kamenná mísa naplněná modro-smaragdovou vodou.

Délka mramorového kaňonu je 460 metrů, šířka je až 100 metrů, hloubka dosahuje až 50 metrů. Toto je místo, odkud byl mramor odvezen do katedrály sv. Izáka a dalších architektonických památek Petrohradu.

Canyon dělá obrovský dojem! Naprostý stříbřité mramor skály, odcházející hluboko do čisté vody, jeskyní a tunelů – to vše vytváří pocit, že jste v říši snů, a chystá se dívat ven z dolu trpaslík s krumpáčem v pohotovosti.

Foto: Maslov Dmitry / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, Anton_Ivanov / Shutterstock.com, Shchipkova Elena / Shutterstock.com, Veronika Galkina / Shutterstock.com

Voda je obzvláště nápadná. Kamenivo se živí čistou podzemní vodou, v dolní části není žádné mořské řasy. Proto jeho průhlednost dosahuje 15-18 metrů, zde a tam můžete dokonce vidět techniku, která zůstala na dně jámy.

Mramorový kaňon byl zaplaven do horního podzemního obzoru (celkem bylo sedm: tři podzemní a čtyři nadzemní).

Horizont – vrstva, která je přidělena uvnitř skály.

Většina míst je pod vodou. Pouze jeden z nich, v severozápadní části horského parku, zůstal nad hladinou a je otevřen pro návštěvu. Předpokládá se, že udeřil Finové v roce 1930 pro dopravu kamiony naložené s mramorem z počtu dolu 2. dolu sám je zaplaven asi o třetinu, na jeho spodní straně můžete vidět led, který není ani v létě taveniny.

Jednotka je vodorovná nebo šikmá baňka s výstupem na zemský povrch.

Další atrakcí horského parku “Ruskeala” – Ruskealsky. Jedná se o zhroucený oblouk podzemních děl. Podle vzpomínek místních obyvatel vznikla v šedesátých letech po násilném výbuchu v kariéře. V důsledku toho se na povrchu země tvořila obrovská jamka asi 30 metrů široká.

Zvláštností selhání je jeho mikroklima. Ve vzdálenějších částech ledu se led neuskutečňuje, tam visí ze stěn ozdobné rampouchy. Ale přímo v místě selhání v teplé sezóně vzniká malé jezero. Abyste se dostali do hloubky vývoje, musíte nejprve sestoupit na loď na laně a potom na ni, abyste se dostali do ledové “podlahy”. V zimě je vše jednodušší: jakmile sestoupíte na tvrdý led.

Foto Vladimíra Kirichenka

Na těchto zajímavých místech v horském parku “Ruskeala” nekončí. Na jeho území je také tzv. Italský lom. Až do sedmdesátých let minulého století byl blokový mramor vyráběn pomocí italské technologie (odtud název) pomocí cizích strojů. Zde je jasně vidět barvu a strukturu mramoru a je vysledován způsob její extrakce. Jako chléb byl rozřezán do velkých vrstev pomocí kabelových pil, vrstvou po vrstvě.

  Angličtina pro turisty: 135 nejužitečnějších frází

Italský lom
Volga / Shutterstock.com

Ruské památky jsou vzácnou symbiózou přirozeného objektu a průmyslovým muzeem v přírodě. Při pohledu na všechny tyto krásy si nedobrovolně přemýšlíte: “Jak bohatá je naše planeta, kolik nám to může dát.”

Co dělat v Ruskeala?

Jak již bylo zmíněno, v roce 2005 se stal mramorovým kaňonem, stejně jako Ruská selhání a italský lom, součástí horského parku Ruskeala.

Schéma horského parku
Schéma horského parku “Ruskeala”

Park byl vytvořen silami soukromých firem, které sjednotily, přidělovaly peníze a přinesly tyto předměty do pořádku. Vytáhli odpadky a kovový šrot, položili pohodlné koleje, postavili pozorovací plošiny. Osvětlené podél obvodu kaňonu – nyní v noci mramorové skály září různými barvami. Je škoda, že umělecké osvětlení funguje pouze v zimě (listopad až březen) a teprve v pátek a sobotu.

Vytvoření a infrastruktura. Vybudují parkoviště pro auta, kavárny, toalety, obchod se suvenýry a molo, kde si můžete pronajmout loď. Vodní procházka mramorovým kaňonem je považována za nejvíce vzrušující: můžete plavat v jeskyních, plavat do galerií a krmít kachny.

Foto: 1, Vitaly Ilyasov / Shutterstock.com, Vitaly Ilyasov / Shutterstock.com

Park je otevřený po celý rok, pouze režim se mění ze sezóny na sezónu. Po znovuzískání turistických atrakcí v Rusku byl vstup do parku samozřejmě splacen – 150 rublů na osobu. Půjčovna lodí, průvodce a další služby stojí také za peníze (podrobný ceník naleznete zde).

Ale park nabízí svým návštěvníkům spoustu zábavy. Fanoušci, kteří si ztuhnou nervy, ocení:

  1. Skok z 24metrového útesu mramorového kaňonu. Samozřejmě, s pojištěním. Výška volného pádu je 8 metrů.
  2. Průchod lanovým mostem: přes kaňon v nadmořské výšce 24 metrů jsou protaženy tři lana – jedna jde, jedna drží dvě.
  3. Troll je vysokorychlostní sestup na válečku na šikmo roztaženém laně přímo na hladině mramorového jezera.

Dalším oblíbeným způsobem trávení času v parku je potápění. Jak si vzpomínáš, rušský mramorový kaňon má tři ponorky. Zaplavené doly spojené s galerií jako záhadný labyrint. Fanoušci potápění se mohou cítit jako skuteční průzkumníci a uvidí, co je ve starých lomech ukryto.

Potápění v Ruskeala
illucesco / Shutterstock.com

Ale možná to nejzajímavější dobrodružství v horském parku je sestup do selhání. K tomu musíte mít zvláštní vybavení a povolení od ředitelství instituce. Kromě toho sestup na laně do 16 metrů hloubky – povolání je velmi riskantní, tak to dělají v přítomnosti profesionálů. Jsou kluci, kteří organizují sestup na selhání Ruskealsky. Dokonce i když nejste fanouškem extrémních sportů, ty druhy, které se otevřou uvnitř mezery, stojí za to překonat vaše obavy. V zimě je to jako rezidence Snow Queen! Podívejte se na tuto virtuální prohlídku a pochopíte vše sami.

Z tiché zimní zábavy – jízda na Huskách (těch velmi načechraných milaha) a fotografování s nimi. Také v parku a v jeho okolí se čas od času konají různé zábavní akce: koncerty, folklórní festivaly, historické instalace, soutěže a tak dále.

Foto Andrejem Kirnovem

Je lepší jít na Ruskeal na pár dní. Zvláště s umístěním problémů nebude. Nedaleko parku se nachází dvě rekreační střediska a turistický komplex. Navíc v létě mnoho raději rozbíjí tábor a odpočívá na kempu.

Ale v turistických centrech budete mít nejen pohodlné postele, grilování a vybavené vany, ale i další zábavu. Takže si můžete pronajmout čtyřkolku a jít na projížďku kolem okolí, můžete si koupit jeep tour nebo jít na rafting.

Rafting je sportovní rafting na horské řece na šesti-, čtyř- nebo dvoumístných nafukovacích člunech.

Rafting se odehrává podél řeky Tohmajoki – nelze vidět jen Ruské vodopády, ale také cítit jejich sílu.

Jedním slovem, nebudete muset vynechat Ruskeala. Z tohoto místa odvezete spoustu malebných fotografií a ne méně než jasné dojmy.

Jak se dostat do Ruskealy?

Vesnice Ruskeala se nachází v okrese Sortavala v republice Karelia, 37 km od okresního centra a 20 km od rusko-finských hranic. Do Marble Canyonu a dalších památek se můžete dostat třemi způsoby.

V soukromém voze

Z Petrohradu trasa vede po dálnici A129 přes města Priozersk a Sortavala. Po dosažení posledního je třeba se obrátit na dálnici A130. Vzdálenost od Petra k Ruskeala je asi 300 kilometrů.

Z Petrozavodska do Ruska vede první trasa M18 (jiné jméno – P-21), které se v oblasti města Příze musí obrátit na vesnice Lyaskel a Heluli (silnice M130).

Mapa umístění
Mapa umístění

Autobusem

Od Petrozavodsku po Sortavala probíhají meziměstské autobusy každý den. Rozvrh lze nalézt zde. Na druhou stranu, od Sortavala do Ruskealy se dostanete kyvadlovým autobusem. Také od Sortavala do Marble Canyonu lze dosáhnout taxíkem za několik set rublů. S taxikátem se můžete dohodnout na den a čase, kdy se vrátí za vás.

Vlakem

Vlak 350A “Petrohrad – Kostomuksha” vede z Petrohradu do města Sortavala. 23 hodin – a vy jste tam. Škoda, že vlak nejde každý den. Prohlédněte si rozvrh. Jak se dostat z Sortavala do Ruskealy – viz výše.

Také je tu možnost dostat se do vlaku, ale bude muset provést několik transplantací.

Železniční trasa je považována za nejnepříjemnější a časově náročnější.

Proč stojí za to vidět Ruskeala?

Protože Ruskeala je krásný horský park se systémem podzemních jeskyní, mramorovým kaňonem, vodopády a rekreačními středisky. Jedná se o turistický komplex, kde můžete kdykoli strávit aktivní víkend s celou rodinou.

Mramorový kaňon je tak krásný, že dokonce i norské fjordy ztrácejí. Stříbrné stěny obklopují průhledné smaragdové jezero, jeskyně v galeriích jsou vidět. Zdá se, že je v pohádce a všechno kolem má zvláštní kouzelné vlastnosti.

Ale co je nejdůležitější, Ruskeala je průmyslovou památkou, pod kterou můžete vysledovat historii těžby od 18. století do 20. století. Po staletí dělníci pracovali tvrdě tvrdou práci z mramoru, která zdobila nádherné paláce v Petrohradě.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top