Lidé z generace digitálních domorodců: kdo jsou a jak s nimi komunikovat

Co jsou digitální domorodci?

Digitální domorodci – příští generace tisíciletí, postmillenniály. Jedná se o děti a dospívající narozené přibližně po letech 2002-2003. Pojem digitálních domorodců (často přeložený jako “digitální generace”) byl vynalezen americkým spisovatelem Marcem Prenskym. Věří, že zástupci této generace mají zvláštní schopnosti přijímat a zpracovávat informace, jelikož technologie je doprovázejí od narození.

S Markem Prenskym, Paul Kirschner (Paul Kirschner), psycholog, profesor otevřené univerzity v Nizozemsku nesouhlasí. Je přesvědčen, že naše víra ve výjimečné kvality digitálních domorodců je více pravděpodobné, že jim ublíží, než jim poskytnout výhodu.

Proč se vědci tak zajímá o digitální generaci?

Vývoj v oblasti výroby je vzestupy a sestupy. Přinejmenším to bylo až do roku 2012, kdy sociologové upoutali pozornost na narovnání křivky aspirací mladých lidí. Starodávná touha po nezávislosti a náklonnost k povstání, která je stále součástí generace milénia, začala postupně zmizet v generaci “digitálních lidí”. Oni nejen tráví svůj volný čas jinak – oni se dívají na svět úplně jiným způsobem.

Co tvořilo tyto lidi?

Globální hospodářská krize, která začala v roce 2008, zasáhla post-millenary, kteří museli vyrůstat v obtížných podmínkách. Recese skončila. Od tohoto okamžiku došlo k výraznému nárůstu počtu majitelů mobilních gadgetů. A právě v té době došlo k vrcholu vývoje sociálních sítí. První iPhone se objevil v roce 2007, první iPad – v roce 2010. Tyto události určily osud digitální generace.

Jak změnili smartphony život digitálních domorodců?

Smartphony radikálně změnily každý aspekt života dospívajících – od socializačních dovedností až po duševní zdraví. Tam, kde jsou věžičky, žijí teenagery svůj vlastní život.

Dnešní teenageři se cítí jako doma za zavřenými dveřmi. Nechtějí se co nejdříve stát dospělými, vyrazit na ulici, zkusit alkohol nebo mít sex.

V roce 2016 se dospívající těhotenství ve Spojených státech snížilo o 67% oproti roku 1991. A přesto tato generace vykazuje vyšší tendenci k sebevraždám než předchozí.

Vývoj technologie změnil vnitřní svět adolescentů. Pokud se dříve nejchytřejší lidé shromáždili na soukromých večírcích, o nichž ostatní nevěděli, dnes se každý krok populárních teenagerů odráží v sociálních sítích. Jiné děti vidí svůj jasný život a zažívají závist a utrpení.

Vzájemné vztahy adolescentních skupin mají za následek chraplavý, čistý trolling a šikanování. Příznaky deprese jsou častěji postiženy dívkami, protože jsou pod neustálým tlakem dospívající veřejnosti. Zatímco chlapci nadále konkurují dobrým starým metodám, jako jsou boje, dívky se pohybují na novou úroveň a otráví se navzájem na webu.

Generace digitálních domorodců stráví příliš mnoho času se smartphony v ruce a pod polštáři. To negativně ovlivňuje kvalitu spánku: lidé banální spí horší, protože i ve spánku citlivě zachycují oznámení ze sociálních sítí. Nedostatek spánku a nespavosti zvyšují příznaky deprese.

Proč digitální generace nechce vyrůst?

To není nutné: rodiče dělají vše pro ně. Patnáctiletý se často chová jako třináctiletý. Dětství je zpožděno až do konce střední školy. Rodiče, vyčerpaní strachmi pro děti, podporují touhu dětí zůstat doma, v bezpečí. To, podle pořadí, se nestará o to, kde se mluvit v sociálních sítích. Navzdory skutečnosti, že rodiče jsou často v okolí, “digitální lidé” jsou sami, jako žádná jiná generace.

Jak trávíte svůj volný čas digitálními domorodci?

S telefonem. Typická večírek: skupina mladistvých, kteří tiše sedí u stolu v kavárně nebo na lavičce ve velkém nákupním centru. Všichni narazili do smartphonu. Nepropustné tváře, rychlé pohyby prstů. Vzácné odpovědi na outsidery odpovídají “Ugu”, “No tak,” “Přesně.” Není čas mluvit, komunikace probíhá v sociálních sítích a posly.

Počet dospívajících, kteří se s kamarády setkávali každý den v roce 2015, se ve srovnání s rokem 2000 snížil o 40%.

Ale není to to, co by mladí lidé měli dělat – setkat se, jít ven a bavit se společně?

Dospívající, kteří tráví volný čas na internetu, se často cítí nešťastní, než ti, kteří se ve skutečnosti setkávají s přáteli. Smutný trend: čím více času tínedžer tráví na sociálních sítích, tím více známky deprese, které demonstruje.

Jak můžeme komunikovat s “digitálními lidmi”?

Je těžké říci, jaké digitální domorodci se stanou, když vyrostou. Mají další zvyky, preference, životní cíle a přesvědčení. Při práci s digitální generací nelze vyhnout se technologiím a multimediálním prostředkům: jejich prezentace a živé obrazy jsou více než klasické knihy a příručky. Ale nikdo také nezrušil osobu. Mladí lidé, byť digitální, ochotně sledují charismatického vůdce.

Loading...